Pakmaya direnişçilerine dayanışma konseri

Pakmaya direnişçilerine dayanışma konseri

Yaklaşık 2 ay önce Pakmaya fabrikasında Tek Gıda-İş Sendikasında sendikalaştıkları için işten atılan işçiler, Kocaeli halkı ile dayanışma konserinde buluştu.İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da katıldığı konserde Abdal-Haluk Tolga İlhan grubuyla sahne aldı. Gece


İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ve Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan’ın da katıldığı konserde Abdal-Haluk Tolga İlhan grubuyla sahne aldı. Gece öncesi Kocaeli’de bölge şubeleriyle miting yapan Türk Metal Sendikasının yanı sıra Tek Gıda-İş’in birçok temsilcisi ve üye işçileri konserde yer aldı. Siyasi parti, dernek ve birçok kurumun da destek verdiği geceye 500’e yakın kişi katıldı.

Gecede ilk olarak söz alan Tek Gıda-İş İstanbul Şube Başkanı Yunus Durdu Pakmaya’da yaşananları anlattı. İlk etapta Pakmaya’nın Düzce fabrikasında örgütlenmeye başladıklarını ve bir ay içerisinde Kocaeli ve İzmir fabrikalarında da çalışmalarına hız verdiklerini aktaran Durdu, “Yasanın bizden istediği yüzde 40 çoğunluğa ulaşmak üzereyken işveren sendikal çalışmalardan haberdar oldu ve Düzce, İzmir ve Kocaeli fabrikalarında 14 arkadaşımızı kapı önüne koydu. Ama biz 58 gündür direnişimizi fabrika önlerinde ve Pak Holding binası önünde sürdürüyoruz” dedi.

MÜCADELE DEVAM EDECEK

AKP’nin il başkanları ve belediye başkanlarının Pakmaya patronlarıyla birlikte hareket ettiğini belirten Durdu, “Yetkililerden bir an önce işçilerin işe iade edilmesini istiyoruz. Dün param yok diyen Pakmaya yöneticileri sendika gelince tutuştu, işçilere altın dağıtmaya başladı. Bizler bundan sonra mücadelemizi sonuna kadar devem ettireceğiz. Pakmaya aklını başına alsın, biz Tek Gıda-İş Sendikasıyız, 58 gün değil 158 gün bile olsa bu mücadelemiz devam edecek” dedi.

PATRONLAR HÜKÜMETE GÜVENİYOR

Ardından söz alan Emek Partisi eski Genel Başkanı ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel direnişte olan Pakmaya işçilerini selamladı. Patron ve işverenin sendika düşmanlığının gün geçtikçe arttığını ifade eden Tüzel, örgütlü işçinin sermayeyi korkuttuğunu dile getirdi. Hava iş kolunda, metal, gıda, tekstil, taşımacılık iş kollarında işçilerin birleştiğini ve hak aradığını ifade eden Tüzel, “Sermaye, gücünü AKP hükümetinden alıyor. Ama işçi sınıfı kendi önüne konulan engelleri aşmasını bilecektir. Ülkede büyük direnişler yaratan işçi sınıfımız birleşerek kapitalist iktidara karşı, işçi kıyıcılığına karşı gücünü göstermesini bilecektir. Birleşen işçiler mutlaka kazanacaktır” diye konuştu.

Gecede basın emekçilerine Pakmaya direnişi ile ilgili doğru haberler yaptıkları, emekçilerin sorunlarını dile getirdikleri için hediyeler veren Tek Gıda-İş, Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu’na dayanışma konserine yaptığı destekten dolayı teşekkür etti. (Kocaeli/EVRENSEL)

www.evrensel.net