15 Mayıs 2013 13:17

12 sorunlu ilaç piyasadan çekildi

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2007-2013 yılları arasında Türkiye genelinde “güvenlik sebebiyle” piyasadan çekilen yerli üretim ilaç sayısının 2, ithal ilaç sayısının ise 10 olduğunu bildirdi.Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meclis Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtladı. 2007-2

12 sorunlu ilaç piyasadan çekildi

Paylaş

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2007-2013 yılları arasında Türkiye genelinde “güvenlik sebebiyle” piyasadan çekilen yerli üretim ilaç sayısının 2, ithal ilaç sayısının ise 10 olduğunu bildirdi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Meclis Genel Kurulunda milletvekillerinin sözlü sorularını yanıtladı. 2007-2013 yılları arasında Türkiye genelinde güvenlilik sebebiyle piyasadan çekilen yerli üretim ilaç sayısının 2, ithal ilaç sayısının ise 10 olduğunu belirten Sağlık Bakanı, “Tüm dünyada ilaç güvenliliği ile ilgili meydana gelen gelişmeler Bakanlığımız tarafından yakından takip edilmekte olup Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde güvenlilik sebebiyle satışı yasaklanmış olmasına rağmen Türkiye’de satışı serbest olan ithal ilaç bulunmamaktadır” dedi.
“Piyasada bulunan, dextrometorfan içeren öksürük şuruplarına ilişkin piyasadan geri çekme işlemi uygulanmamıştır” diyen Sağlık Bakanı, şöyle devam etti: “Bakanlığımıza ‘Theraflu Forte Film Tablet’ adlı son kullanma tarihi 01/2015 olan ürünün K0984 parti numaralı serisi için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna ulaşan şikayete istinaden yapılan inceleme neticesinde kapalı blister içerisindeki tablet üzerinde nokta şeklinde siyahlık tespit edilmesi üzerine 26 Şubat 2013 tarihinde 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmıştır. Adı geçen ilaç hakkında daha önce uygulanan bir geri çekme işlemi bulunmamaktadır.”


KANSERE BAĞLI ÖLÜMLER GİDEREK ARTIYOR

SAĞLIK Bakanı, Dünya Sağlık Örgütünün 2015 yılından sonra dünya genelinde birinci sırada ölüm sebebinin kanserler olacağını öngördüğüne işaret ederek şöyle dedi: “TÜİK verilerine göre 2002 yılında kansere bağlı ölüm yüzde 12 iken bu oran 2009 yılında yüzde 20’ye ulaşmıştır. Dünyada çocukluk çağı kanserleri bütün kanserlerin yüzde 4’ünü oluşturmaktadır. Türkiye’de her yıl 175 bin vatandaşımıza kanser teşhisi konulmakta olup bunların yüzde 1.7’si çocukluk yaşlarında görülen kanserlerdir. Yılda 1500 civarında çocuğumuzu etkilemektedir. Erişkinlerdekinin aksine çocukluk çağı kanserleri yüzde 70-80’in üzerinde tedavi edilebilir ve sağ kalım oranı yüksektir. Ülkemiz genelinde de tedavi oranlarımız gelişmiş ülkelerdekine benzer olup kansere yakalanan çocuklarımızın yüzde 70-80’i sağlığına kavuşmaktadır.”  (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Reyhanlı sordu hükümet cevapladı

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa