Türkiye Yazıları’nda buluştular

Türkiye Yazıları’nda buluştular

Edebiyatçılar, müzisyenler ve birçok sanatçı hafta sonunda Türkiye Yazıları Akşamı’nda buluştu. Ahmet Say’ın çağrısıyla, birçok şair, yazar, edebiyatçının buluştuğu gecede konuşmalar yapıldı, şiirler okundu, müzik dinletisiyle dinleyicilerin kulaklarının pası silindi. Çağdaş Sanatlar Merkezinde

Birkan Bulut

Açılış konuşmasını yapan Ahmet Say, Türkiye Yazıları Dergisi’yle bütün ilerici düşüncelere eşit davranarak, kapı açmak ve edebiyat sanatından ödün vermemek gibi iki temel ilkeden yola çıktıklarını belirtti. O dönemde aynı doğrultuda yürüyen ancak birbiriyle çarpışan siyasi çevreleri bir araya getiren ve derginin çekirdek kadrosunu oluşturanın Cemal Süreya olduğunu ifade eden Say, Vecihi Timuroğlu, Öner Ünalan, Ali Püsküllüoğlu ve kendisinin yazı kurulunda olduklarını aktardı. Türkiye Yazıları Dergisinin içeriğine dair bilgiler veren Say, o dönem yalnızca yazı kurulunun katıldığı ve güncel sanat konularının tartışıldığı bir açık oturumun her sayıda yazıldığını dile getirdi.

Sonrasında ise o dönem Türkiye Yazıları’nın her sayısında yayınlanan küçük oturumun bir benzeri canlandırıldı. Canlandırmada Mehmet Aydın Şair Eşref’i canlandırırken, Öner Ünalan’ı oğlu Faruk Ünalan, Vecihi Timuroğlu’nu ise Ahmet Telli canlandırdı.

‘BU DERGİNİN TEKRARI ZOR’

Evrensel Kültür Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Aydın Çubukçu o dönem devrimcilerin genel olarak edebiyata bir araç olarak baktığını belirtti. Türkiye Yazıları’nın halkın eğitiminin yanı sıra, eğiticilerin eğitimini de önemsediğini dile getiren Çubukçu, “böyle bir dergiyi tekrarlamak zordur. Çünkü bugün ne böyle bir kadro, ne de atmosfer vardır” dedi. Hâlâ öğrenecekleri çok şey olduğunu ifade eden Çubukçu, halen Evrensel Kültür’ün yeni bir sayısının hazırlanacağı zamanlarda Türkiye Yazıları arşivini karıştırmadan plan yapmayı doğru bulmadığına dikkat çekti.

Şair Ahmet Telli ise Ahmet Say’ın kendisini dergiye davet ettiği mektubu halen sakladığını ifade etti. Derginin 1980’li yıllarda Tuzluçayır’da sokak sayılarını çıkarmak istediklerini aktaran Telli, darbe koşulları içerinde gerçekleştiremediklerini söyledi.

ŞİİR VE PİYANO GECEYİ RENKLENDİRDİ

Etkinlikte,  Türkiye Yazıları dergisinin her sayısında yer alan  ressamların resimlerinden oluşan saydam gösterisi, Zühal Olcay’ın sesiyle, Fazıl Say’ın Metin Altıok’a ağıdı eşliğinde gerçekleştirildi. Etkinlikte ayrıca Fazıl Say’ın sonatı Cansın Kara ve Ayşedeniz Gökçin yorumuyla videodan verildi.

Ahmet Telli, Ali Cengizkan, Akif Kurtuluş ve Salih Bolat’ın şiirler okuduğu etkinlik, Eylül Esme Bölücek’in F. Chopin’in Scherzo isimli parçasını piyanoda seslendirmesi ve ardından kokteyl ile sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net