13 Mayıs 2013 04:21

Reyhanlı'da AKP'ye öfke var

Yaşamını yitiren onlarca insan, yüzlerce yaralı, tahrip olmuş binalar, yanan araçlar, kırılan camlar; Reyhanlı’da adeta bir savaş görüntüsü var.Reyhanlı halkı, özellikle AKP’ye kızgın. Suriyelilere yönelik bir tepki de oluşmuş. Can güvenliği olmadığını söyleyen Reyhanlılılar, ölü sayısının da

Reyhanlı'da AKP'ye öfke var

Paylaş
Halil İmrek / Kadir Baziki

Reyhanlı halkı, özellikle AKP’ye kızgın. Suriyelilere yönelik bir tepki de oluşmuş. Can güvenliği olmadığını söyleyen Reyhanlılılar, ölü sayısının daha fazla olduğunu düşünüyor.

Reyhanlı’da yaşanan patlamanın ikinci günü.

İlk patlamanın yaşandığı belediye binası ve ikinci patlamanın olduğu PTT binası arasındaki beş yüz metrede camları kırılmamış, hasar görmemiş tek bina yok. Temizlik işçileri sokaklardaki cam parçalarını topluyor. Her dükkân önüne öbek haline gelmiş çöp yığınları. Birçok dükkânın kapısı camı yok, içeri darmadağınık. Adeta savaş görüntüleri var. Güvenlik güçleri her tarafı tutmuş, olay yerine kimseyi almıyorlar. İş makineleri yıkılan binaların molozlarını temizliyor, temizlik işçileri ise yerlerdeki cam parçalarını süpürüyor. Durmadan yağan yağmur yerlerdeki insan kanını yıkamış durumda…

BİR BİNADAN 18 CESET ÇIKARILMIŞ

PTT karşısında dört binanın ikisi tamamen çökmüş sadece kolonları ayakta kalmış. Vatandaşlar bu binalarda on sekiz cesedin çıktığını söylüyor. Bir kadın Pınarbaşı mahallesinde on cenazenin olduğunu belirtiyor.

ÇOK SAYIDA ÖLÜM VAR ENDİŞESİ

Dün itibarı ile 46 ölüm olduğu açıklandı. Ancak Reyhanlı halkı daha çok kişinin öldüğünü düşünüyor. Ölü sayılarının yüze yakın olduğunu söyleyenler var. Hastaneye kaldırılan ağır yaralılardan ölüm haberlerinin geldiğini ifade ediyorlar.

AKP’YE TEPKİ YOĞUN, KARDEŞLİK AĞIR YARALI

Halk başta başbakan olmak üzere AKP hükümetine tepkili. Suriyeli mültecilere de tepki gözleniyor.

Reyhanlı halkı can güvenliğinin olmadığını, AKP’nin politikalarının bu sonucu yarattığını söylüyor. Bazı vatandaşlar, Suriye plakalı araçları devirmiş, çocuklar bu araçları taşlıyor. AKP ve Suriyelilere tepkiler yoğun. Halk bizim gideceğimiz yer yok, nereye gideceğiz. Can güvenliğimiz yok” diyor.

Reyhanlı sokaklarında denetimsiz, kayıtsız dolaşan binlerce Suriyelinin olduğunu aktaran Reyhanlılılar, sınır kapısının göstermelik olduğunu, herkesin elini kolunu sallayarak sınırdan gelip geçtiğini söylüyorlar. Herkes Reyhanlı’da çok ciddi bir güvenlik zafiyetinden bahsediyor.

Halkın, taleplerinden biri de şehir içine yerleştirilmiş olan mültecilerin kamplara gönderilmesi şeklinde. Zira Reyhanlı nüfusundan daha fazla mülteci Reyhanlı’da oturuyor. Patlamadan önce Reyhanlı’daki her iki kişiden biri Suriyeliyken, her iki üç araçtan biri Suriye plakalıyken olaydan sonra tahrip olmuş Suriye plakalı araç dışında araç olmadığı gibi Suriye uyruklu kimselerde ortalıkta görünmüyor.


TORUNLARIMI GÖREMEYİNCE ELİM AYAĞIM TİTREDİ

Ahmet Şamlıoğlu: Ben içerideydim, yalnızdım, Allah’tan çocuklar yoktu. Şiddetli bir ses duydum, önce gök gürültüsü sandım. Ama yer sallanınca dışarı çıktım. Bir duvarımız neredeyse yıkılmak üzereymiş. Torunlarım vardı, evin önüne oynuyorlardı. Onları göremeyince elim ayağım titredi. Evimizin arkasındaki işyerleri yerle bir oldu. Tanıdıklarım vardı, aralarında bazıları ölmüş. Ne diyeceğimi bilemiyorum.

İsmini vermek istemeyen bir kadın esnaf: Bu nasıl anlatılır ki, cehennem gibi bir gündü. Sabah kötü bir rüya görmüş gibi uyandık: 3 saat boyunca ölenlerin sela sesleri susmadı. Çok kötü, kabus. Ben devletimize sesleniyorum. Bu bombalar nasıl Reyhanlı’nın merkezine geldi? Ben onu merak ediyorum. Yani buraya kadar gelebiliyorlarsa halimiz çok kötü. Türkiye Cumhuriyeti’nden kaçıp gidelim mi? Gidecek yerimiz de yok, nereye gidelim!

Görgü Tanığı Hüseyin Sarsar: Cilvegözü’nde bomba patladı. Reyhanlı’da iki bomba patladı. Bu bombalar neden patlıyor. Durum bu kadar karışıkken Reyhanlı’ya giriş çıkışlar neden kontrol edilmiyor? Yarın Çarşamba pazarı, Perşembe pazarında bomba patlamayacağını kim garanti edecek? Suriyeliler Reyhanlı’dan, Türkiye’den gitmedikçe bu patlamalar devam edecek? Abdestli namazlı komşumuzun iki çocuğu öldü! Bunların suçları neydi? Neden Reyhanlı? (Reyhanlı/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Reyhanlı'da savaş görüntüleri

SONRAKİ HABER

Ankara’da oto tamir dükkanında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa