Bangladeş

Bangladeş'te 17 gün sonra gelen mucize

Bangladeş ordusu, Dakka'da 17 gün önce çöken binanın enkazından bir kadının canlı kurtarıldığını açıkladı. Başkent Dakka'da 2 hafta önce çöken iş merkezinde hayatını kaybeden işçilerin sayısıysa 1000'i aştı. Bangladeş polisi, yeni çıkarılan cesetlerle birlikte ölü sayısının 1021 olduğu

24 Nisan sabahı çöken 8 katlı Rana Plaza'da 5 konfeksiyon atölyesi vardı ve 3 binden fazla işçi çalışıyordu.

Konfeksiyon endüstrisinde ihracatta Çin'den sonra ikinci sırada gelen Bangladeş bu başarısını düşük ücretlerle, güvencesiz işçi çalıştırmaya borçlu. Batı merkezli dünyaca ünlü firmalara üretim yapan bu üretim cehenneminde sık sık yaşanan iş cinayetleri gözleri de bu kurumların üzerine çeviriyor.

Bangladeş'teki yetkililer binanın üst düzey siyasilerin izniyle yasa dışı olarak inşa edildiğini dile getiriyor. Binanın şu an hapiste bulunan sahibi Sohel Rana'nın iş merkezinin birkaç katını yasa dışı olarak çıktığı da belirlendi.

Yüzbaşı Şahnevaz Zekeriya ise "Bulduğumuz cesetlerin çoğu tanınmaz halde. Ama ceplerindeki telefonlar ya da personel kartlarıyla kimlikleri tespit edilebiliyor. Ölenlerin büyük çoğunluğu kadın tekstil işçileri" dedi.

CANLI BULUNAN KADININ DURUMU İYİ

Daily Star gazetesi, sekiz katlı binanın bodrum katında ulaşılan kadının adının Reşma Begüm olduğunu duyurdu. Gazeteye göre, ciddi bir yarası bulunmayan kadına kurtarma ekiplerince gıda ve su verildiği belirtildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net