07 Mayıs 2013 10:04

Çekilme sırasında operasyon süreci sarsar

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK’nin yarından itibaren sınır dışına çekileceğini hatırlatarak, çekilme sırasında askeri operasyonların yapılmaması gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Çekilme sırasında olası askeri operasyon ya da çatışmalar süreci derinden etkiler” uyarısında bulundu.Yenişehir Beled

Çekilme sırasında operasyon süreci sarsar

Paylaş
Faruk Ayyıldız

Yenişehir Belediyesinin, cadde ve sokakların yenilenmesi çalışmalarını basınla paylaştığı etkinliğe katılan Selahattin Demirtaş gündemdeki konuları değerlendirdi. Demirtaş, çekilmenin başlayacağını ve üç, dört ay süreceğini tahmin ettiklerini belirterek;  PKK’nin silahlı mı, silahsız mı çekileceği tartışmalarının geride kaldığını söyledi. Geri çekilme sırasında en kritik meselenin olası çatışma riskinin ortaya çıkması olduğunu belirten Demirtaş, olası çatışmanın herkesi ve süreci derinden yaralayacağını söyledi. Sürecin sorunsuz yürütülmesi için çatışmasızlığa odaklandıklarına vurgu yapan Demirtaş, “Hakkari’de üç günlük gezide gördük çekilme sırasında bir provokasyonun olmaması konusunda halkın hazırlığı var. Herkes çatışmasız geri çekilme için dikkatli davranıyor. Aynı dikkati askerin de göstereceğini tahmin ediyoruz” dedi.

HÜKÜMETİN SORUMLULUĞUNDA

Gerillaların geri çekilmeleri sırasında askeri operasyonların olmamasının hükümetin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Demirtaş, hükümetin de özen göstereceğini düşündüklerini söyledi. Geçtiğimiz yaz Hakkari ve Şırnak’ta ciddi çatışmaların olduğunu da hatırlatan Demirtaş, “Bu yıl hem kırsalda hem şehirde ciddi bir rahatlama ve heyecan var” dedi. Özellikle Şırnak ile Hakkari yolları arasında yol kontrollerinin de sıklaştığını hatırlatan Demirtaş şöyle dedi: “Bugüne kadar yapılmayan yerlerde yol kontrolleri, aramalar yapılıyor. OHAL uygulamalarının bu süreçle birlikte kalkması lazımdır.”  

PROVOKASYON BEKLEMİYORUZ

Bir gazetecinin olası bir provokasyon ihtimalini sorması üzerine Demirtaş, “Bu zamana kadar ne ordudan ne de PKK’den bir operasyon gerçekleşmedi. İki tarafın da bu konuda iradeli davrandığı görülüyor. Bu saatten sonra olabilecek provokasyon içeriden değil dışarıdan destekli olabilir” yanıtını verdi. İlle de provokasyon olur ihtimalinden de korkmamaları gerektiğini aktaran Demirtaş, yine de tedbirli olmakta fayda olduğunu söyledi. Cemil Çiçek’in ‘PKK çoktan geri çekildi’ sözlerinin de hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Sayın Çiçek bir bilgiye dayalı konuşuyordur ama geri çekilme henüz başlamadı. Bitmesi için de başlaması gerekir” sözlerini kullandı.

MAYIN İÇİN ÇAĞRI

Askerlik süresinin kısaltılmasına da değinen Demirtaş, doğru olanın vicdani ret hakkının tanınarak, zorunlu askerlikten vazgeçilmesi olduğunu söyledi. Köy korucuları ile ilgili soruyu da cevaplayan Demirtaş, devletin artık koruculuk sistemine ihtiyaç duymaması gerektiğini söyledi. PKK’nin gerçi çekilmeyle birlikte alanları mayınladığı bilgisinin doğru olmadığını söyleyen Demirtaş, mayınların tam olarak kim tarafından döşendiğinin muamma olduğunu belirterek, “Bu dönemde hem PKK hem ordu mayınlı olarak bildikleri bölgeleri kamuoyuna açıklarlarsa sivillerin ölümlerini engelleyebiliriz. Buradan hem KCK’ye hem de TSK’ya duyarlı olmaları ve mayınlı bölgeleri koordinatlarıyla birlikte kamuoyuna açıklama çağrısı yapıyorum” dedi.
kutu

ANAYASA YAPILMAZ

Yeni anayasa sorusunu da cevaplayan Demirtaş, bu saatten sonra dört partinin birlikte bir anayasayı baştan sona yapabileceğini düşünmediğini belirtti. Partilerin teklifleri arasında derin uçurumlar olduğunu anlatan Demirtaş, “Keşke bunları aşabilseydik ama olmadı. Tabii arayışlar hâlâ sürüyor. Uzlaşma komisyonundaki arkadaşlarımız tartışmalarını sürdürüyor” dedi. Komisyon dağılmadan yeni arayışlara ve ittifaklara girmenin çok doğru olmadığını vurgulayan Demirtaş “Biz tartışmaya açık olacağız. Hükümeti bu çerçevede ziyaret etme gündemimizde yok ama hükümet görüşme talep ederse kapalı olmayacağız” dedi.

CHP VE MHP ALTERNATİF SUNSUN!

CHP ve MHP’nin toplumu kutuplaştıran zehirli dilden vazgeçmeleri gerektiğini de söyleyen Demirtaş, “Çözüm önerileri varsa sunsunlar. Bu çözüm sürecini beğenmiyorlarsa alternatif sunmak zorundadırlar ama konuşmayın, savaşın demek çözüm, yöntem değildir” sözlerini kullandı. Öcalan ile konuşulmasının CHP’nin içerisine sinmediği tartışmalarına da değinen Demirtaş, “Alternatif sunsunlar kiminle konuşacak devlet? Türkiye’de yaşanan savaşı bitirmek için Mandela ile mi konuşsunlar?” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)


ERDOĞAN: ONLARIN BİLECEĞİ BİR ŞEYDİR    

Mecliste AKP Grup Toplantısı sonrasında kuliste gazetecilere konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK’nin 8 Mayısta çekileceği yönündeki açıklamasına ilişkin “Böyle tarih vesaire gibi bir şey bizim açımızdan önemsenecek şeyler değil” dedi. Bu tür şeylerde verilen tarihlerin; medyanın yazılı, görsel olarak ortaya koymuş olduğu haritaların çok gayri ciddi tespitler olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bu tür şeylerde yani harita belirlemek, yok şunu yapmak, bunu yapmak filan, biz bir defa şu anda hükümet olarak, devlet olarak bir şey ortaya koyduk. İlkemiz nedir bizim, bir defa silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Nereden terk ederler, nasıl terk ederler onlar onların bileceği bir şeydir. Bunun dışında herhangi bir tanımlama yapmak bir defa bizim şu anda stratejimiz, taktiklerimiz içerisinde yer almaz.” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin 1999 yılında PKK’nin sınır dışına çekilirken bazı sabotajlar olduğunu, bugün de bu sebepten dolayı tarihin gizli tutulmuş olup olamayacağını sorması üzerine de Erdoğan, “Bu onlarla alakalı bir şey değil, farklı bir dönem. Onların tarih açıklaması filan, bu tür şeyler de bana göre yanlış şeylerdir. Yani yapacaksanız bir şey, zaten tarihi açıklamaya, şuna buna filan da gerek yok. Bunun esasları sadece silahlar bırakılmak suretiyle terk etmektir. Kendileri nasıl, nerelerden girdiyseler oralardan çıkmasıdır” cevabını verdi. (ANKARA)


ÇEKİLME YARIN

HPG Anakarargah Komutanlığı yaptığı açıklamada yarın itibariyle Türkiye sınırlarından çekileceğini açıkladı. ANF’nin geçtiği habere göre, PKK Lideri Abdullah Öcalan ve KCK Yürütme Konseyi kararı ile geri çekilmenin başlanacağını belirterek, geri çekilecek gerilların ise Irak Federal Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Kandil’de bulunan Medya Savunma Alanlarına çekileceğini duyurdu. KCK Yürütme Konseyi Başkanlığının 25 Nisanda yaptığı açıklama hatırlatılarak, açıklamada dile getirilen 6 maddeye uyulacağı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Haber Sen: Özelleştirme tasarısı geri çekilsin

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye ile ekonomik genişlemede büyük potansiyel var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa