07 Mayıs 2013 09:22

Terzi, doping iddialarını yanıtladı

Milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt’ta doping şüphesine rastlanılması üzerine Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi basın mensuplarının karşısına çıktı. Terzi, “Kurallar ve yönetmelikler, atletin haklarına saygı göstermemizi emrediyor. Ancak biz sessiz kaldıkça, ciddi bir bilgi kirliliği olu

Terzi, doping iddialarını yanıtladı

Paylaş

Sözlerine kendi dönemlerinde atletizmde yaşanan gelişmeleri aktararak başlayan Terzi, doping kontrolü konusunda çok titiz olduklarını dile getirdi. Federasyon Başkanı sporcu sayısı arttıkça sporcuların kontrolünün de zorlaştığını söyledi.
1500 metrede Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin ile 60 metre engellide Avrupa Salon Şampiyonu Nevin Yanıt ile ilgili süreçte kamuoyunun yanlış bilgilendirilmemesi için anti-doping kuralları ihlallerine değinen Federasyon Başkanı, bu ihlalin iki şekilde gerçekleşebileceğini söyledi.

İHLAL NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Terzi, bu iki ihlali şöyle anlattı: “Birincisi, atletin verdiği numunede yasak maddeye rastlanabiliyor. Bulguya istinaden biz atleti, Disiplin Kurulu’na sevk ediyoruz. Analiz raporu inceleniyor, atletin ifadesi alınıyor ve bir karara varılıyor. Atletimiz Nevin Yanıt maalesef bu sürecin içerisinde.

Anti-doping kurallarının ikinci ihlal şekli ise biyolojik pasaport uygulaması kapsamında atletin kan değerlerinde sapmalar belirlenmesi.”

‘NEVİN’İN DOPİNGİ MANTIĞA SIĞMIYOR’

Nevin Yanıt’ın Şubat ayında Almanya’da “kendini denemek için” katıldığı “önemsiz bir yarış” öncesi verdiği numunede bazı maddelere rastlandığı bilgisini hatırlatan Terzi, “İki kez Avrupa şampiyonu olmuş bir atletin, küçük bir yarış öncesi yasak madde kullanmış olabileceği mantığa sığmıyor. Atletimizin içtiği bir enerji içeceğinde, içeriğinde belirtilmemiş bir maddenin yer aldığı konusunda bir endişemiz var. Gerekli analizler yapılıyor” dedi.

BİLGİSİ DIŞINDA DA OLSA CEZA VAR

Bir atletin bilgisi dışında dahi olsa yasaklı madde kullanmışsa cezalandırılması gerektiğini sözlerine ekleyen Terzi “Disiplin Kurulumuzun, biyolojik pasaport kapsamında gördüğü dava daha uzun bir süreç gerektiriyor zira verilerin farklı uzmanlıklara sahip sağlık otoritelerince incelenmesi gerekiyor. 2012 yılında yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası ile 2012 Londra Olimpiyat Oyunları sonrası verdiği numuneler temiz çıkan Aslı Çakır Alptekin de halen bu sürecin içinde bulunmaktadır” dedi.
Nevin Yanıt ve Aslı Çakır Alptekin’in aklanana kadar yarışmalara katılamayacağını söyleyen Mehmet Terzi, “Disiplin Kurulumuzun bir oturumda karara varması beklenmemeli. Böyle kritik bir karar, tüm olasılıklar incelenmeden, atletin ve antrenörünün ifadeleri değerlendirilmeden verilemez. Süreç sonucunda iki atletimiz de ceza alırsa, madalyalarının geri alınması söz konusu olacaktır” dedi.


KESİNLEŞİRSE NE OLACAK?

Alptekin, daha önce de doping nedeniyle pistlerden 2 yıl men edilmişti. Alptekin yine suçlu bulunursa ömür boyu men cezasıyla karşılaşabilir. Alptekin’in madalyası elinden alınırsa, olimpiyat ikincisi milli atlet Gamze Bulut altın madalyanın sahibi olacak. Bahreynli Meryem Yusuf Cemal gümüş, Rus Tatiana Tomashova ise bronz madalyayı alacak. Kadınlar Nevin Yanıt ise suçlu bulunması halinde  60 metre engellide kazandığı altın madalyasını iade edecek ve 2 yıl men cezasıyla karşı karşıya kalacak. Bu durumda Belarus’tan Alina Talay altın, İtalya’dan Veronica Borsi gümüş, İrlanda’dan Derval Orourke ise bronz madalya alacak.


BİYOLOJİK PASAPORT NEDİR?

Sporcu biyolojik pasaportu, profesyonel sporculardan düzenli olarak alınan örneklerin analizleri sonucunda, temelde hematolojik ve endokrin sistemlere ilişkin birçok değerin izlendiği dosyadır, sporcunun ‘biyolojik yapısının haritası’ olarak da tanımlanabilir. Biyolojik Pasaport uygulamasında ‘yasak madde’ değil, yasak maddenin ya da yasak yöntemin etkileri aranmaktadır. IAAF’ın bir araya getirdiği uzmanlar, değerlerdeki değişkenliğin sadece yasak bir madde ya da yasak bir yöntem kullanımının etkisiyle olabileceği görüşünde olduğunda, önce atlete bu değişkenliği açıklama şansı tanınmakta, sonra atletin açıklaması değerlendirilmektedir.”


MEN EDİLMİŞ 259 ATLET VAR

Terzi, bugün itibariyle tüm dünyada yarışmalardan men edilmiş atlet sayısının 259 olduğunu, bu atletlerden 52’sinin Hindistan’dan, 39’unun Rusya’dan, 13’ünün Kenya ve Ukrayna’dan, 12’sinin de Amerika Birleşik Devletleri’nden olduğunu söyledi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

Bursaspor Başkanı Yazıcı yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa