07 Mayıs 2011 02:30

MESS’in terbiye operasyonuna geçit yok

Bekaert’tan Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi 9 işçinin atılmasından sonra işyerini terk etmeme eylemi devam ediyor. İşçilerin işten atılmasında öne sürülen gerekçe olan performans düşüklüğü ise işçilerin ve sendikanın tepkisini çekti. Birleşik Metal-İş Kocaeli Şubesi tarafından yapılan 

MESS’in terbiye operasyonuna geçit yok

Paylaş
Arif Koşar / Arzu Erkan

Açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Metal işçileri 2010-2012 MESS Grup Toplu İş sözleşmesi sürecinde haklarına sahip çıktılar, mücadele ettiler ve kazandılar. Bekaert’te sözleşme sonrası gerçekleşen bu saldırı, grevin intikamını almaya yönelik ise buna izin vermeyeceğiz. Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçilerin, MESS dayatmalarına teslim olmayıp, greve çıkmalarının bedeli ödetilmek isteniyorsa buna yanıtımızın sert olacağı bilinmelidir. Bekaert işçileri bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü baskı ve dayatmaya karşı durmasını bileceklerdir ve işten çıkartılan arkadaşlarına sahip çıkacaklardır.”

SERT CEVAP VERİLİR

Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Sekreteri Telat Çelik de sendika binasında yaptığı açıklamada, işten atmaları MESS’in bir operasyonu olarak değerlendirerek şunları söyledi: “MESS’in dayatmalarını kabul etmeyen işçiyi terbiye operasyonudur. İşverenin bu uygulamasına olanca şiddetiyle cevap vereceğiz. İşveren 9 işçiyi geri alana kadar bundan sonra olacaklardan işveren sorumludur. Standart Raf’tan atılan 4 işçi de aynı senaryodur. Standart’ta denediler, Bekaert’ta uyguladılar, eğer gerekli cevap verilmezse diğer işyerlerinde de saldırılar başlayacaktır. Bu nedenle burada işçilerin geri alınmasından başka yol yoktur.”

GREVDE GÖREV ALANLAR ATILDI

Fabrikada çalışan bir Bekaert işçisi ise işten atma gerekçelerinin tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek “Atılanlar grev sürecinde rol oynayan, görev alan işçilerdi. Tek tek seçilerek işten atıldılar” diye konuştu. Üç gündür işyerini terk etmeyen işçiler, günlerdir göremedikleri aileleriyle bugün saat 13.00’da fabrikanın önünde buluşacaklar. Standart Raf’ta atılan 4 işçinin fabrika önündeki direnişi ise devam ediyor. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Çevirdikçe okunacak bir kitap: HALİT ÇELENK

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Enflasyon düştü, sebze meyvede fiyat düşmüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa