06 Mayıs 2013 08:16

Özelleştirmeye karşı bir imza!

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) özelleştirilmesini öngören Türk Petrolleri Yasa Tasarısının Meclis Genel Kurulu’na gönderilmesine karşı Petrol-İş imza kampanyası başlattı. Ankara başta olmak üzere Adıyaman, Batman ve Trakya bölgesinde başlatılan kampanya 10 Mayısa kadar devam edecek..Petrol-İş Ankara

Özelleştirmeye karşı bir imza!

Paylaş

Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, son derece stratejik bir konumda olan petrol sektörünün hükümet tarafından oldu bittiye getirilerek özelleştirilmek istendiğini söyledi. Yasa ile yabancı petrol tekelleriyle TPAO’nun denk olmayan koşullarda rekabete zorlandığını belirten Gül, “Yerli ve yabancı sermayenin çıkarları için milli menfaatlerden vazgeçilmiştir” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın TPAO’nun THY modeli ile özelleştirileceği söylemini hatırlatan Gül, “Bu açıklama hükümetin TPAO’nun kamusal niteliğini ortadan kaldırma hedefinin itirafıdır” dedi.

Gül, “Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada petrol ve doğalgaz kaynaklarının savaş sebebi ve emperyalist rekabet konusu iken böyle bir tasarının gündeme getirilmesinin geçerli hiçbir açıklaması olmaz” diye konuştu. Yerli ve yabancı sermayenin menfaatleri için ulusal çıkarlara aykırı şekilde hazırlanan tasarının yasalaşmasına için verilemeyeceğine dikkat çeken Gül, TPAO’nun güçlendirilmesinin hedeflenmesini ve kanun tasarısının geri çekilmesini istedi. (AnkaraEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kangal siyanüre karşı

SONRAKİ HABER

SES Adana Şubesi yeni binasının açılışını gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa