Van’da çözüm çadırı Denizler ve Mazlumlar için kuruldu

Van’da çözüm çadırı Denizler ve Mazlumlar için kuruldu

Van’da sivil itaatsizlik kapsamında “sivil Cuma” namazı kılınmasının ardından daha önce 2 kez polisler tarafından kaldırılan Demokratik Çözüm Çadırı yeniden kuruldu.Çadırın kurulacağı Ahmed-î Xani Parkına gelen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u Van bağımsız adayları halkı selamladı. &Cc

Çadırın kurulacağı Ahmed-î Xani Parkına gelen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u Van bağımsız adayları halkı selamladı. Çadırın kurulmasının ardından halka konuşan BDP Van İl Eş Başkanı Cüneyt Caniş, Demokratik Çözüm Çadırına sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Çadırın kuruluşunu bilerek 6 Mayıs gününe denk getirdiklerini dile getiren Caniş, 6 Mayıs’ta idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının devrim ve demokrasi mücadelesinin sürdüğüne dikkat çekti. Denizlerin faşistler tarafından asıldığını belirten Caniş, Denizlerin başlattığı mücadelenin Diyarbakır zindanları başta olmak üzere bir çok yerde taçlandırıldığını belirtti. Caniş, “Biz bu çadırı Deniz’lere ve Mazlum Doğanlar'a atfen kurduk ve onların mücadelesini yaşatacaktır” dedi.

Başbakanın Kürt sorunu yoktur, Kürt Kardeşlerimizin sorunu vardır sözüne atıfta bulunan Caniş, Kürt sorununun bitmediğini ve Kürtlerin kendi haklarını elde edinceye kadar mücadele edeceklerini belirtti. (VanEVRENSEL)

www.evrensel.net