06 Mayıs 2011 09:14

14. Uçan Süpürge Festivali başladı

14. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali” başladı. Açılış töreninin sunuculuğunu Ayça Bingöl ve Orhan Alkaya üstlendi. Bu yılki teması “iktidar” olan festivalde, bu kapsamda çok sayıda söyleşi yapılacak.Gecede onur ödülü alan Derya Alabora kadın cinayetlerine ve tiyatrolar

14. Uçan Süpürge Festivali başladı

Paylaş

Gecede onur ödülü alan Derya Alabora kadın cinayetlerine ve tiyatroların kapatılmasına tepki gösterdiği ve daha demokratik bir Türkiye talebinde bulunduğu konuşmasıyla geceye damgasını vurdu.

Sinemaya kamera önünde veya arkasında emek vermiş kadınlara sunulan “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin ilki, 1960’lı yıllarda başlayan sanat yaşamına 40’tan fazla plak sığdıran ses sanatçısı Handan Kara’ya verildi. Ödülünü Naim Dilmener’in elinden alan Kara, ”Kulakların Çınlasın” adlı şarkıyı seslendirdi. “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin ikincisi, sinemada üretimin çoğalmasına ve genç sinemacıların yetişmesine katkıda bulunduğu gerekçesiyle Deniz Türkali’ye verildi. Türkali, ödülünü Barış Pirhasan ile gazeteci-yazar Yıldırım Türker’den aldı. Deniz Türkali, ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirtti.

ONUR ÖDÜLÜ ALABORA’NIN

Festivalin, kadınların sinemadaki emeğinin görünürlüğüne katkıda bulunmak amacıyla verdiği “Onur Ödülü” ise bu yıl Derya Alabora’ya verildi. “Sinemada kendi duruşunu yaratmış, özgün katkısıyla oyunculuğa farklı bir soluk getirmiş bir oyuncu olarak” ödüle layık görülen Alabora’ya ödülünü, yönetmenler Zeki Demirkubuz ile Nisa Akman verdi. Alabora, kadın cinayetlerine dikkat çekerek, her gün daha fazla kadının öldüğünü dile getirdi. Demirkubuz ise sinemada inandırıcı ve güvenilir insan meselesinin çok zor aşıldığını ve Derya Alabora’nın çok sağlam bir insan ve kadın olarak bu ödülü çoktan hak ettiğini söyledi.

Festivalin ”Her Biri Ayrı Renk”, ”Çocuk Gelinler”, ”Bir bilet sadece gidiş”, ”Documentarist”, ”Kısa Olmazsa Olmaz” bölümlerinin de ekranda tanıtıldığı sinevizyon gösterisinin ardından, Feo Aladağ’ın yönettiği, Derya Alabora, Settar Tanrıöğen ve Sibel Kekilli’nin başrollerini paylaştığı ”Ayrılık” filminin gösterimine geçildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mizah ışığında basın özgürlüğü

SONRAKİ HABER

‘Sinyalizasyona gerek yok’ ikramlara milyonlar var!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa