05 Mayıs 2011 11:45

Butanlı, Senegalli, Etiyopyalı filmler ilk kez Türkiye’de

BUTAN, Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kongo, Bengaldeş’in de aralarında bulunduğu ülkelerin kültürel değerleri Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali’yle gün ışığına çıkıyor. 11-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek festival 4.Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı* kapsamında yapılacak. Festival Genel Yöne

Butanlı, Senegalli, Etiyopyalı filmler ilk kez Türkiye’de

Paylaş

BUTAN, Afganistan, Burkina Faso, Çad, Kongo, Bengaldeş’in de aralarında bulunduğu ülkelerin kültürel değerleri Bilinmeyen Sinemalar Film Festivali’yle gün ışığına çıkıyor. 11-17 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek festival 4.Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı* kapsamında yapılacak. Festival Genel Yönetmeni İhsan Kabil,  bu çapta bir film festivalinin Türkiye’de ilk defa yapıldığını, bu coğrafyaların sinemalarının dünya sineması içinde özgün bir yere sahip olduğunu, ancak yine de  pek tanınmadıklarını söyledi. Türkiye’deki festivallerde bu filmlere pek rastlanmadığını ifade eden Kabil, bu yılki festivalde kurmaca filmlerin yanısıra belgesellerin de yeraldığını, seyircilerin ülkelerin sinemalarının yanısıra bugünkü sosyal şartlarından da haberdar olabileceklerini belirtti. Bu yıl festival konseptinin en az gelişmiş ülkeleri kapsadığını ortaya koyan Kabil, gelecek yıldan itibaren bunun genişletileceğini ve dünyanın diğer coğrafyalarına da yayılacağını ileri sürdü.

Festival Koordinasyon Kurulu üyesi Murat Pay ise, festivalin Türkiye’deki özgün film dili arayışına katkıda bulunacağının altını çizdi. Pay, ‘İzleyiciler farklı coğrafyalara ait filmlerle  buluşurken, bir yandan da farklı film dilleriyle yüzleşme imkanı bulacak’ dedi. Filmler Beyoğlu Sineması, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi ve Kadıköy Moda Sineması’ndan ücretsiz olarak takip edilebilir. (KÜLTÜR MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Foto muhabirleri ve kameramanlara iyi haber

SONRAKİ HABER

Ne olacak bu Brexit’in hali?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa