05 Mayıs 2011 11:03

Güvencesiz öğretmenler ayrımcılık istemiyor

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı kurumlarda kadrosuz veya özel eğitim kurumlarında çalıştıkları için 4736 sayılı yasa kapsamında indirimli seyahat kartı (Paso) alamayan öğretmenler, eşitsizlik yaratan bu duruma karşı harekete geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne indirimli kart konusunda bugüne kadar birey

Güvencesiz öğretmenler ayrımcılık istemiyor

Paylaş

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı kurumlarda kadrosuz veya özel eğitim kurumlarında çalıştıkları için 4736 sayılı yasa kapsamında indirimli seyahat kartı (Paso) alamayan öğretmenler, eşitsizlik yaratan bu duruma karşı harekete geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne indirimli kart konusunda bugüne kadar bireysel yaptıkları başvuruları daha önce bu konuda verilmiş bir yargı kararı dahi bulunmasına rağmen reddedilen öğretmenler, kendilerine çok görülen indirimli seyahat kartı hakkını elde etmek için hem mahkemeye dava açtı, hem de bu konuda bir kampanya örgütledi.
Dershane öğretmenleri, 30 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 1000’e yakın dilekçe verecek.

MAHKEME HAKLI BULDU

Verdileri bu mücadele konusunda Eğitim Sen Güvencesizler Komisyonu tarafından da desteklenen öğretmenleri, bu mücadelelerinde umutlu olmalarını sağlayan daha önce bu konuda verilmiş bir yargı kararı da var. İndirimli kart başvurusunda bulunduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni kararı ile başvurusu reddedilen özel dershanede görevli bir öğretmenin kararın iptali yönünde İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açtığı davayı kabul eden mahkeme, inceleme sonrasında 30 Mart 2010 tarihinde verdiği kararla öğretmeni haklı bularak, “indirimli kart” alma hakkının olduğuna oybirliği ile karar vermişti. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Deli Dumrul parasına iptal

SONRAKİ HABER

Mahkemeden kadına şiddet davasında "haksız tahrik" ve "iyi hal" kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa