İtalya

İtalya'da genel grev

İtalya’da sendikalar Berlusconi hükümetinin neo liberal politikalarına karşı Cuma günü tam gün genel greve gidiyor.İtalyan Genel İşçi Konfederasyonu (CGIL) tarafından düzenlenen grev, hükümetin sağlık, sanat ve eğitim bütçelerinde gerçekleştirdiği saldırılara karşı bir cevap vermeyi ve halka “umu

İtalya’da sendikalar Berlusconi hükümetinin neo liberal politikalarına karşı Cuma günü tam gün genel greve gidiyor.

İtalyan Genel İşçi Konfederasyonu (CGIL) tarafından düzenlenen grev, hükümetin sağlık, sanat ve eğitim bütçelerinde gerçekleştirdiği saldırılara karşı bir cevap vermeyi ve halka “umut” aşılamayı hedefliyor.

Konfederasyon, aynı zamanda milyarder bir işadamı olan Başbakan Silvio Berlusconi’nin ülkeyi sağlıklı bir ekonomik istikrara kavuşturacak adımları atamadığını belirtiyor. Grev, hava, demir ve karayolu hizmetlerini önemli ölçüde etkileyecek, okullar ve kamu binaları 1 gün boyunca kapalı olacak. Konfederasyondan yapılan açıklamada 3 yıllık Berlusconi hükümetinin ülkeye büyük zararları olduğu belirtildi.

Konfederasyondan yapılan açıklamada, “Ekonomi kötü, işsizlik ve bütçe açığı artıyor ve çalışanların hakları budanıyor. Aynı zamanda emeklilerin hakları, gençlerin gelecek umudu ve kadınların onuru da ayaklar altına alınıyor” denildi.

Konfederasyon, bu eylemin halka umut aşılayacağını ümit ediyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net