04 Mayıs 2011 14:35

Düşüncenin fazlası intihar ettirir!

DİYANET İşleri Başkanlığına bağlı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan ‘Güncel Dini Meseleler’ isimle kitapta, ‘düşünce özgürlüğü’nün kriterleri formüle edildi. Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyeleri Lütfi Şentürk ve Seyfettin Yazıcı tarafından kaleme alınan kitapta fazla d&u

Düşüncenin fazlası intihar ettirir!

Paylaş

DİYANET İşleri Başkanlığına bağlı Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan ‘Güncel Dini Meseleler’ isimle kitapta, ‘düşünce özgürlüğü’nün kriterleri formüle edildi. Din İşleri Yüksek Kurulu eski üyeleri Lütfi Şentürk ve Seyfettin Yazıcı tarafından kaleme alınan kitapta fazla düşünmenin intihar ettireceği uyarısı yapıldı.

Kitapta düşünce özgürlüğü ile ‘uyku hapı’ arasında ‘aşırı doz’ benzetmesi yapıldı. “Hürriyet, makul ölçüler içinde kullanıldığı takdirde hem fert hem de toplum için yararlıdır. Nasıl ki uykusuzluk çeken bir hasta, doktorun verdiği reçeteye uygun olarak belirli dozda uyku ilacı alırsa uykusuzluktan kurtulur, rahat eder. Aynı ilaç, aşırı dozda kullananların ölümüne sebep olur. Nitekim uyku ilacı ile intihar edenlere zaman zaman rastlanmaktadır” denilen kitapta, zararlı ve zararsız düşüncelerle ilgili şu ifadeler kullanıldı: “Bir düşünce, zihin planında kaldığı ve herhangi bir şekilde dışarıya çıkmadığı sürece sahibini ilgilendirir. Böyle, başkalarını etkilemeyen bir düşünceye kimsenin bir şey diyeceği yoktur. Fertlerin temel hak ve hürriyetlerine saygılı olmayan, milletimizin birlik ve beraberliğini zedeleyen, toplumu ayakta tutan milli ve manevi değerleri tahrip eden söz ve davranışları, düşünce özgürlüğünün bir gereği olarak savunmak mümkün değildir.”

Düşüncenin ifade edilmesine de kısıtlama getiren yazarlar kitapta, “insan, kalbinden geçen ve karar haline dönüşmeyen kötü düşüncelerinden dolayı sorumlu tutulmayacaktır. Böyle istek ve irade dışında kalbe gelen düşüncelerden kurtulmak hemen hemen imkansızdır. Bu sebeple elde olmayan bu gibi düşünceleri Allah Teala affedecektir” ifadelerine yer verdiler. Başkalarını etkilemeyen düşüncenin sorun olmayacağını savunan yazarlar, fertleri rencide edecek, toplumda huzursuzluğa sebep olabilecek şeylerde kalem oynatılmaması gerektiğini savundular. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Basın özgürlüğü SOS veriyor

SONRAKİ HABER

'Feray Şahin’i katleden polis başka cinayetler de işleyebilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa