23 Nisan 2013 12:16

AKPM'den 'PKK eylemcileri' kararı

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Türkiye raporunu kabul etti. Rapora sunulan bir değişiklik önergesiyle, "PKK'nin terör örgütü" olmadığı ve PKK'lilere "eylemci-aktivist" denileceği belirtildi. Söz konusu değişiklik maddesi 11 oya karşı, 150 oyla kabul edildi.AKPM Türkiye Raportörü Josette

AKPM'den 'PKK eylemcileri' kararı

Paylaş


AKPM Türkiye Raportörü Josette Durrieu, daha önce raporunda "PKK terör örgütü" gibi kavramların yer aldığını ama AKPM'nin daha sonra yürüttüğü tartışmalarda "terör nedir" tanımı üzerine çoğunluk sağlanamadığını, bundan yola çıkarak "PKK terör örgütü" kavramını kullanmanın tarafsız ve nötr bir yaklaşım olmayacağını söyledi.

Durrieu, bundan hareketle rapordaki karar tasarısında "PKK terör örgütü" yerine "Lideri Sayın Öcalan" ve sınır dışına çekilen PKK'liler için ise "PKK eylemcileri (aktivist)" terimlerinin kullanılmasının daha uygun olduğunu dile getirdi.

Yapılan tartışmalar ardından geçilen oylamada, söz konusu değişiklik maddesi 161 oydan 150'sini alarak kabul edildi. AKPM üyesi BDP'li Ertuğrul Kürkçü, bunun fevkalede önemli bir gelişme olduğu söyledi. AKPM sol grubu olarak bu rapora 9 değişiklik önergesi sunduklarını belirten Kürkçü, bu önergelerden 7'sinin kabul edildiğini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tarifi kabil olmayan kederin yazarı: Zabel Yesayan

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa