20 Nisan 2013 09:51

Arkadaşlarımız değil polis yargılansın!

7 NİSANDA Emek Sineması’nın yıkımının durdurulması için düzenlenen eylemde gözaltına alınan Hazar Berk Büyüktunca, Özgür İpek, Mehmet Ferit Aka ve Berke Göl hakkında altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması protesto edildi.Konuyla ilgili açıklama yapan “Emek Bizim İstanbul Bizim” Platfo

Arkadaşlarımız değil polis yargılansın!

Paylaş

Konuyla ilgili açıklama yapan “Emek Bizim İstanbul Bizim” Platformu, yapılan eylemin önce polis barikatıyla ardından da gaz ve tazyikli su ile engellendiğini hatırlattı. Platform, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Polis, demokratik ve barışçıl bir eylemde bulunan yaklaşık 2 bin kişinin iradesine mukavemet ve müdahale etmiştir. O gün İstiklal Caddesi üzerinde yaşananların sorumlusu bizzat kolluk güçleridir ve bunun adı polis şiddetidir. Yargılanacak birileri varsa o da şiddeti uygulayan kolluk kuvvetleridir.”

‘MÜCADELENİN YANINDAYIZ’

Öte yandan Emek Sineması’nın yıkılmasını protesto etmek isteyenlere karşı saldıran polislere ve Emek Sineması’nın yıkılmasını meşrulaştıran zihniyete karşı Akdeniz Üniversitesi öğrencileri basın açıklaması düzenlendi. Akdeniz Üniversitesi Olbia Çarşısı Rektörlük girişinde öğrencilerin bir araya geldiği basın açıklamasında, “Yapılan uygulamalar sanatı sokaklardan, halktan uzaklaştırıp soyluların salonlarına taşımaktadır. Sinemaseverler ve geleceğin sinemacıları olarak Emek Sineması için verilen mücadelenin yanındayız. Sinema emekçilerine yapılanları kınıyoruz” denildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Fenerin takibi Ankara’da sürüyor

SONRAKİ HABER

Football Leaks belgelerini sızdırdığı iddia edilen "Muhbir" tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa