04 Mayıs 2011 11:04

Çimento fabrikası doğaya, tarihi dokuya ve tarıma zarar

Osmaniye’nin Kadirli İlçesi Aşağıbozkuyu köyüne kurulmak istenen çimento fabrikasına karşı köylülerin ve Kadirli Çevre Platformunun verdiği mücadele sonuç verdi. Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişi heyeti, çimento fabrikasının kurulmaması yönünde görüş bildirdi.İlk önce O

Çimento fabrikası doğaya, tarihi dokuya ve tarıma zarar

Paylaş

İlk önce Osmaniye’ye kurulması düşünülen ancak Kastabala Antik Kenti civarında olması nedeniyle tepkiler sonrasında Kadirli’nin Aşağıbozkuyu köyüne yapılmaya karar verilen çimento fabrikasına karşı, köylülerin ve Kadirli Çevre Platformunun verdiği mücadele sonrasında olumlu bir adım atıldı. Çimento fabrikasının yapılmaması için köylüler ve çevre platformunun Adana 2. İdare mahkemesine açtığı dava sonrasında mahkemenin görevlendirdiği bilirkişi heyeti verilen ÇED raporunun uygun olmadığına karar vererek, çimento fabrikasının yapılmasının çevreye, doğaya, tarihi dokuya ve tarıma zarar vereceğini bu yüzden yapılmaması gerektiği yönünde görüş bildirdi.

Konuyu gazetemize değerlendiren Çevre Platformunun ve davacı köylülerin Avukatı Osman Gökahmetoğlu, bilirkişi heyetinin ÇED raporunun uygun olmadığı ve çimento fabrikasının doğaya, tarihi dokuya ve tarıma zarar vereceği için yapılmaması gerektiği yönünde karar verdiğini belirtti. Bundan sonraki süreç için çimento fabrikası yapmak isteyenlerin itiraz hakkı olduğuna dikkat çeken Gökahmetoğlu, “Bundan sonra iş mahkemede. Mahkeme isterse yeni bir bilirkişi heyeti isteyebilir. Ya da mevcut bilirkişinin verdiği raporu yeterli görüp çimento fabrikasının kurulmaması yönünde karar verebilir. Bizim beklentimiz çimento fabrikasının kurulmaması yönünde karar vermesi” dedi.

Kadirli Çevre Platformu da konu ile ilgili yaptığı açıklama ile kirli teknolojiye karşı olduklarını belirttiler. Platform adına basın açıklamasını yapan Kadirli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Muzaffer Yüksel Kaya, “Çevre ve insan sağlını hedefleyen bu sivil toplum hareketi her türlü engellemelere rağmen hedefine varmaktadır. Burada kananımlar çok fazladır. Ve benim en önemsediğim konu ise Kadirli deki Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek verdikleri haklı mücadeledir. Sivil toplum örgütleri Kadirli’de öz güven kazanmıştır” dedi. (Osmaniye/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Kışlık yakacak için ölümü göze alıyorlar

SONRAKİ HABER

"Danone patronu işçilerin iradesine saygı göstersin"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa