04 Mayıs 2011 10:45

Filistin’de iç savaş sona erdi

Filistin’de, zaman zaman kanlı çatışmalara yol açan 4 yıllık anlaşmazlığı sona erdiren El Fetih Hamas anlaşması resmen imzalandı. Mısır’ın arabuluculuğunda sağlanan ve bütün Filistinli grupların katıldığı birlik anlaşması, Kahire’de düzenlenen resmi törende taraflarca ilan edildi.El Fetih ile Hamas başta olmak &uu

Filistin’de iç savaş sona erdi

Paylaş

El Fetih ile Hamas başta olmak üzere 13 Filistinli grup arasında sağlanan uzlaşma anlaşması, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde, bir yıl içinde genel seçimlerin yapılmasını sağlayacak bir geçici teknokratlar hükümetinin kısa süre içinde kurulmasını öngörüyor.

DÖRT KARA YIL SONA ERDİ

Kahire’de Mısır’ın istihbarat merkezinde düzenlenen törende konuşan El Fetihli Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, “Filistinlilerin sonsuza kadar bölünmenin kara sayfasını geçtiğini ilan ediyoruz” dedi.

Anlaşmanın Filistin ulusal çıkarlarına zarar veren “dört kara yılı” sona erdirdiğini kaydeden Abbas, bu törenin ardından kısa süre içinde Gazze Şeridi’ni ziyaret edeceğini belirtti. Abbas ayrıca, birlik oldukları sürece başaracaklarına olan inancını dile getirerek, “uzlaşmanın sadece Filistin’in evini düzenlemesini değil, aynı zamanda adil bir barışı da sağlayacağını” kaydetti.

Filistinliler arasındaki uzlaşmaya sert biçimde karşı çıkan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun “sömürgecilik ve barış arasında seçim yapması” gerektiğini söyleyen Abbas, İsrail’i barış görüşmelerinden kaçmaya bahane bulmak için Filistin tarafını bölmeye çalışmakla suçladı.

BARIŞ İÇİN BEDEL ÖDEMEYE HAZIRIZ

Hamas lideri Halid Meşal de konuşmasında, Filistinliler arasında uzlaşma için örgütün “her türlü bedeli ödemeye hazır” olduğunu söyledi. Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde bağımsız, egemen bir Filistin devletinin kurulmasını istediklerini kaydeden Meşal, şüyle konuştu: “Amacımız Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde başkenti Kudüs olan, hiçbir Yahudi yerleşimcinin olmadığı, tek bir metrekare toprağı bırakmadan, Filistinli mültecilerin dönüş hakkından vazgeçmeden özgür, tamamen egemen bir Filistin devletinin kurulmasıdır.” (DIŞ HABERLER)


FİLİSTİNLİLER ANLAŞMAYI KUTLADI

Gazze Şeridi’nde binlerce kişi, El Fetih’le Hamas arasındaki düşmanlığı sona erdiren anlaşmanın imzalanmasını kutladı. Batı Şeria’da da çeşitli kentlerde gösteriler düzenlenirken, Hamas’ın El Aksa televizyonu ilk kez Batı Şeria’nın Tulkarim kentinden yayın yaptı.

El Fetih’le Hamas arasındaki anlaşmayla ilgili Kahire’de resmi törenin yapıldığı saatlerde, kendiliğinden sokaklara dökülen binlerce Gazzeli, Meçhul Asker anıtının ve parlamento binasının bulunduğu Ömer Muhtar Caddesi’ni doldurdu. Ellerinde El Fetih ve Hamas bayraklarıyla Gazzeliler, mutluluklarını Filistin birliği için sloganlar ve marşlarla birlikte dile getirdiler. Gazze’de, Hamas’ın iktidarı almasından bu yana saklanan El Fetih bayrakları da ilk kez alenen yükselmeye başladı.

2009 yılı başında, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği ve Dökme Kurşun operasyonu adı verilen saldırılarda kısmen yıkılan Gazze’deki parlamento binasından, El Fetih Devrim Komitesi üyesi Ebu Cuda El Nahhal ve parlamentonun Hamaslı üyeleri kol kola birlikte çıktılar. Hamas’ın merkezi Gazze’de olan El Aksa televizyonu da ilk kez Tulkarim’den canlı yayın yaptı ve Filistin Meclis Başkan Vekili Dr. Hasan Kreyşha’yı konuk etti. Kreyşha, geçen dönemde hem El Fetih’e hem de Hamas’a yönelik eleştirileriyle bilinen bağımsız bir milletvekili.

ÖNCEKİ HABER

4 HPG'liyi 100 bin kişi uğurladı

SONRAKİ HABER

Greenpeace: Fukuşima’daki radyoaktif su okyanusa dökülmemeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa