19 Nisan 2013 11:16

Tek dileğim oğlumu bir kez görebilmek

Gazetemizin daha önce manşetine taşıdığı Nazife Babayiğit (78), yıllardır görmediği dağa çıkmış olan oğluna yardım etmek isteyen bir ana. Oğluna ördüğü kazağı ve vesikalık fotoğrafını iletmeleri için verdiği kişiler yakalanınca Nazife Ana hakkında dava açılarak ceza aldı. 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Nazi

Tek dileğim oğlumu bir kez görebilmek

Paylaş

Ayağında elektronik kelepçe ile Gebze’nin Pelitli köyünde yaşadığı evin sınırları içine hapsedilen Nazife Ana’nın bahçeye adım atması dahi yasak. Evin içinde adeta mahkum hayatı yaşayan Nazife Ana’yı, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ziyaret etti. Tüzel’e uzun bir ömür değil sadece huzurlu yaşamak istediğini söyleyen  Nazife Ana  “Bu kan artık dursun, başka hiçbir anne ağlamasın. Barış süreci Türklere de Kürtlere de hayırlı olsun’’ dileklerini iletti.

‘BEN KÖTÜ BİR ŞEY YAPMADIM’

Tüzel’e kendisine yaşatılanları kabullenemediğini anlatan Nazife Ana  “Ben kötü bir şey yapmadım. Oğluma da kötü bir şey yollamadım. Bana bu anlamsız kelepçeyi taktılar hayatımı daralttılar.

Metinim (dağdaki oğlu) oraya istediğinden değil zorunluluktan çıktı. 21 yıl önce yaktılar köyümüzü bizi mahvettiler. Oğlum dağa çıktı biz de buraya gelmek zorunda kaldık. Her şeye rağmen şunu söylüyorum: Ben Türkiyeliyim ben bu ülkenin vatandaşıyım ama ben Kürt’üm’’ diye konuştu. Tek dileğinin oğlunu bir kez olsun görebilmek olduğunu söyleyen Nazife Ana savaşın bitmesini, akan kanın durmasını istiyor ve ekliyor “Umarım yürütülen görüşmeler barışı getirir.”

TÜZEL: NE VİCDANA NE HUKUKA SIĞAR

Nazife Babayiğit’in oğlundan sadece bir haber alabilmek için ördüğü bir kazak ile vesikalık fotoğrafını göndermek istediğini belirten İstanbul Bağımsız Levent Tüzel, bunun da ‘Örgüte yardım ve yataklıkla’ cezalandırıldığını söyledi.

Nazife Ana’nın yaşadıklarının ne vicdana ne de hukuka sığmadığını ifade eden Tüzel, bu yaşananlar Türkiye’de adaletin nasıl işlediğini gösteriyor dedi. Nazife Ana’nın ayağındaki prangadan kurtulması ve bir an önce oğlu Metin’e kavuşması için barış istediklerini belirten “İnsanların yaşlılık, hastalık gibi durumları göz önüne alınmıyor.

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Nazife Ana’ya yapılanlara sesiz kalmayacağız. Ben bizzat bu olayın takipçisi olacağım. Nazife Ana’mızın bu adaletsiz, bu vicdansız durumdan kurtulması için bu olayı Meclise de taşıyacağım’’ dedi.  (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İlk turda ne olur?

SONRAKİ HABER

YSK, sandık kurullarının görev ve yetkilerinde değişikliğe gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa