19 Nisan 2013 07:33

İzmir’in suyu kimlerin elinde!

İzmir’in 2025’e kadar içme suyunu karşılaması için yapıldığı söylenen Gördes Barajı havzasındaki sülfürik asitli nikel madeni ile ilgili kentin suyunu yöneten İZSU’dan cahillik itirafı! İzmir’deki 4 milyon kişinin içme suyunu tehdit eden madene karşı açılan davalara mühadil olması talep edilen İ

İzmir’in suyu kimlerin elinde!

Paylaş
Özer Akdemir

MAHKEME ZORUYLA İHBAR

Manisa’nın Akhisar ve Gördes ilçeleri ile Balıkesir’in Sındırgı ilçesi sınırları içerisinde arasında kalan alanda işletilmek için çalışmaları süren nikel madeniyle ilgili açılan ÇED iptali davasına İZSU’nun müdahil olması talep edildi. Aylardır bu yöndeki çağrıya sessiz kalan kurum, madene karşı dava açanlar tarafından mahkeme kararıyla haberdar edildi. Manisa İdare Mahkemesi, davacıların talebi üzerine 9 Nisan 2013 kararı ile davayı İZSU’ya ihbar etti. Mahkemenin bu kararının ardından Gördes ve İzmirli yurttaşlar tarafından İZSU’ya gönderilen dilekçelerde kurumun mahkeme kararına uyarak davaya müdahil olması talep edildi.

İZSU CEHALETİN DORUKLARINDA!

İZSU’nun bu davalara müdahillik talepleri ile ilgili İzmir Kent Konseyine gönderdiği yazı ise tam bir skandal! İZSU’nun yanıtında geçtiğimiz yıldan bu yana kente su veren, 2025’e kadar kente yılda 60 milyon ton su sağlayacağı söylenen Gördes Barajı’nın sülfürik asitli nikel madeni alanı içinde olup olmadığını dahi bilmediği ortaya çıktı. İZSU maden alanı ile ilgili “…idaremizde herhangi bir bilgi bulunmadığından Gördes Baraj Havzası sınırı içine girip girmediği Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yapılacak yazışma sonrası belirlenebilecektir” diyor.

İZSU, proje aşamasındaki Çağlayan, Başlamış ve Düvertepe barajları ile ilgili görüşünde de cehalet düzeyini ortaya koyuyor; “…idaremizde söz konusu bölgedeki maden sahası sınırları olmamasına rağmen, nikel maden sahasının yaklaşık olarak Çağlayan ve Başlamış Baraj Havzaları sınırları içinde kalabileceği görülmüştür”. İZSU yanıtında, maden alanının bu iki baraj havzasının sınırları içerisinde ‘kalabileceği’ gibi muğlak bir ifade ile bu konudaki bilgisizliğini de açık ediyor.


YENİ KENT KONSEYİ MADENCİ ÇIKTI

Geçtiğimiz yılın sonunda Kent Konseyi Başkanlığı görevini Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’dan devralan Güman Kızıltan, başta vahşi madencilik yatırımları olmak üzere birçok konuda Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu ile ters düştü. Bu yatırımlara sıcak baktığı belirtilen yeni Kent Konseyi Başkanının yaklaşımı Çevre Çalışma Grubunun kendini feshetmesi sonucunu doğurdu.


İZSU’YA SORUMLULUKLARI HATIRLATILDI

İZSU’nun bu skandal yanıtının ardından kuruma kişisel olarak dilekçe göndermeye başlayan İzmirliler, kurumdan hem madene karşı açılan davaya müdahil olmasını, hem de ‘cehalet’ düzeyindeki bilgisizliğini bir an önce gidermesini talep etti. Maden açık ocaklarının Gördes Barajı’nın su toplama havzasında kaldığının artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bile kabul edildiğinin belirtildiği dilekçelerde, madenin kuracağı kimyasal zenginleştirme ünitesinin Çağlayan Barajı’nın koruma havzası içinde olduğu ve ÇED sürecinin başladığı bilgisi veriliyor. Dilekçelerde Gördes, Çağlayan, Başlamış ve Düvertepe Barajlarının İzmir ilinin 2025’e kadar olan su ihtiyacını karşılamak için yapıldığına dikkat çekilerek, İzmir halkının su güvenliğinden sorumlu olan İZSU’nun madene verilen ÇED iznine karşı açılan davaya müdahil olması istendi. Bu arada Gördes’e komşu Turgutlu Çaldağı’nda yapılan nikel madeniyle ilgili “Manisa Tehlikede mi?” başlıklı panel bugün Manisa Belediyesinde yapılacak. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Karakol değil kazı yapılsın

SONRAKİ HABER

"Demba Ba, Başakşehir'de" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa