17 Nisan 2013 14:38

Birinci sınıf öğretmenleri iflası doğruladı

Milli Eğitim Bakanlığının talebi üzerine 4+4+4 eğitim sistemiyle ilgili rapor hazırlayan 1. sınıf öğretmenleri, sistemin iflasını teyit etti. Bakanlığın yazısında yer alan eleştirileri doğrulayan öğretmenlerin önerileri hayata geçerse 4+4+4’te her şey sil baştan başlayacak.Birinci sınıf öğretmenleri bakanlığın talebiyle &ld

Birinci sınıf öğretmenleri iflası doğruladı

Paylaş
Muzaffer Özkurt

Birinci sınıf öğretmenleri bakanlığın talebiyle “İlkokullarda 40 dakika olarak belirlenen uyum ve hazırlık çalışmalarının süresinin kısaltılması, okul öncesi eğitimi alan öğrencilerle almayan öğrenciler için farklı program uygulayabilme imkanı ve 60-72 aylık öğrencilerin yaş gruplarına göre farklı sınıflara alınması” şeklinde 3 başlıkta toplanan eleştirileri ele alan bir rapor hazırladı.

ANNELERİNİ ÖZLÜYORLAR

Uyum ve etkinlik sürelerinin sınıf seviyesine fazla geldiği belirtilen raporda, okul öncesi eğitim alan öğrencilerle almayanlar arasında bir çok konuda farklılıklar olduğu kaydedildi. Okul öncesi eğitim almayan öğrencilerin okula uyum sağlamakta zorluk çektiği ifade edilen raporda, bu öğrencilerin “Annelerini özleme, uykularının gelmesi, tuvalet ihtiyaçlarını karşılama” gibi konularda zorluk çektiği kaydedildi.

KİTAPLAR UYUMSUZ

Eğitim sıralamasında sesler bitmeden hayat bilgisi ve matematik derslerinde okuma yazmaya yönelik etkinliklerin planlamada gösterildiği aktarılan raporda, kitaplar arasında uyumsuzluk bulunduğuna dikkat çekildi. Esnek program uygulama olanağı olmadığı için istenilen seviyeye ulaşılamadığı kaydedilen raporda, bu durumun öğretmenler ve veliler arasında tedirginliğe yol açtığı vurgulandı.

Raporda aynı sınıfta farklı yaş gruplarının yer alması konusunda ise şu değerlendirme yapıldı: “İki grup arasında çeşitli olumsuzluklar yaşanmış, yaşanmakta olduğu gözlenmiştir.”

ÖNERİLER

Birinci sınıf öğretmenleri bu sorunlar karşısında şu önerilerde bulundular: “Yaş gruplarının ayrılması. Okul öncesi eğitim alanla, eğitim almayanın ayrılarak ayrı program uygulanması. Esnek program uygulaması, özellikle yaşı küçük ve okul öncesi eğitimi almayan öğrenciler veya 1. sınıfların ders saatlerinin azaltılması.”

SİSTEMİN İFLASI

Hazırlanan raporu gazetemize değerlendiren eğitimciler hem bakanlığın gönderdiği yazının hem de hazırladıkları raporun 4+4+4 eğitim sisteminin iflasının belgesi olduğunu söylediler. Eğitim yılı başında yapılan eleştirilere kulak tıkayan bakanlığın, şimdi çıkış yolu aradığına dikkat çeken öğretmenler, eğitim sisteminde sürekli yapılan bu değişikliklerin hem öğrencileri hem de öğretmenleri olumsuz etkilediğini dile getirdiler. Öğretmenler, eğitim sisteminin “Ben yaptım oldu” mantığı ile değil, bilimsel veriler ışığında eğitimcilerin öneriler doğrultusunda hazırlanmasını gerektiğini ifade ettiler. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Barış için bu süreci herkes desteklemeli

SONRAKİ HABER

Sobadan sızan gazdan zehirlenen 100 yaşındaki kadın ve oğlu öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa