Karabiga kararmasın

Karabiga kararmasın

“Karabiga Beldesinin el değmemiş doğası, temiz denizi ile bilindik sahil yerleşimlerinden en büyük farkı huzur vaad eden bir coğrafya olmasıdır.Büyük şehirlerin trafik karmaşasından, kirli havasından, stresinden sıkıldıysanız adresiniz; Tarih, Doğa ve Denizin Buluştuğu Nokta KARABİGA.”BAŞKAN TERMİK YANLISIKarabiga Belediyesinin İ

Özer Akdemir

BAŞKAN TERMİK YANLISI

Karabiga Belediyesinin İnternet sitesinin ana sayfasında yer alan bu çağrının hemen yanında bir imza linki var. “Termik Santrale hayır” yazan yer tıklandığında bir imza metni çıkıyor karşınıza. Karabiga’lılar şirin beldelerinin yukarıdaki gibi anılmasının bu termik santralin yapımının önlenmesi ile olanaklı olacağını biliyorlar. Belediyenin İnternet sitesinde bu imza metni belediye başkanının da termik santral projesine karşı olduğu izlenimi verebilir. Geçtiğimiz günlerde kurulan Karabiga Çevre Platformu Sözcüsü Aslı Badem, Başkan Muzaffer Karataş’ın termik santralin kurulması için canhıraş bir çalışma içinde olduğunu belirterek, “İnternet sitesindeki o imza kampanyası eski tarihli. 2011-2012’den kalma. Kaldırmayı unutmuşlardır” diyor.

TERMİĞE HAYIR EYLEMİ

Küçük beldenin halkı bugün termik santrale karşı büyük bir eyleme hazırlanıyor. Termik santrale izin verilmemesini talep edecekler. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanılıp Alarko-Cenal termik santral inşaat hafriyatının bulunduğu alana yürüyecekler. Karabiga’da Priapos antik kentine komşu alanda termik santral kurulması projesi son yaşanan gelişmelerle tekrar hareketlendi. Termik santralin kül depolama alanı Karabiga’lıların yaşam salanlarına komşu olduğu ortaya çıkınca, belediye meclisinden alanla ilgili plana olur çıkmadı. Belediye meclisi tam anlamıyla ikiye bölünmüş durumda. Başında belediye başkanının bulunduğu meclisin 5 kişilik üyesi termik santrali savunurken, diğer 5 kişi ise karşı çıkıyor. Küçük beldede gerginlik had safhada. Öyle ki termik santral planının oylanacağı gün bir meclis üyesi strese bağlı sinir krizleri geçirerek hastanelik oldu.

Karabiga Çevre Platformu, termik santralin “Karabiga’nın idam fermanı” olduğu açıklamasını yapıyor. Platform, toplam 700 dönümü bulan termik santral alanının bir kısmının doğal sit, yine Priapos  kale kalıntılarının 1. derecede arkeolojik kazı alanı olduğuna dikkat çekiyor. Öte yandan, izinsiz olduğu anlaşılan termik santral kül depo alanı inşaatı belediye tarafından mühürlenmiş olmasına rağmen çalışmalara devam ediyor. (Karabiga/EVRENSEL)

www.evrensel.net