Sanatçı barikatı ihaleyi erteletti

Sanatçı barikatı ihaleyi erteletti

Ankara’da bulunan Akün ve Şinasi Sahnelerinin satışı için gerçekleştirilen 3. ihale de ertelendi. Emek İnşaat bünyesinde olan Ankara’nın iki kültür varlığı Akün ve Şinasi Sahneleri 2 kez satışa çıkarılmasına rağmen ihaleler istenilen tekliflerin yapılmaması nedeniyle iptal edilmişti. Satışından vazgeçilmeye

Ben Ankara Platformunun çağrısı ile Akün sahnesi önünde buluşan Ankaralı sanatseverler, “Akün ve Şinasi halkındır, satılamaz”, “Kente ihanetin ihalesini istemiyoruz”, “İhanetin ihalesi olmaz, Akün ve Şinasi satılamaz” dövizleri açtılar.

BAKANLIK SATIN ALSIN

DETİS Başkanı ve  Tiyatro Sanatçısı Erdinç Doğan yaptığı açıklamada, Ankara’ya kültürden yoksun bir yaşamın reva görüldüğünü, kültür mekanlarının bir bir ellerinden alındığını söyledi. Tüm gelişmiş toplumlarda, tiyatro binalarının, kültür merkezlerinin sanat mabedi olarak isimlendirildiklerini belirten Doğan, “Paris’te her gece 120 tiyatro perde açıyor, Londra’da 200’ü aşkın, Atina’da 110 tiyatro var. Başkent Ankara’da ise ödeneklisi ve özeli ile toplam 12 tiyatro binası var. Tiyatronun demokrasi kültürüne büyük katkısı tüm dünyaca kabul edilmiştir ve bu anlayışın sonunda bugün Ankara’da tiyatroların sayıları giderek azaltılmaya çalışılıyor” diye konuştu.

Doğan, Devlet Tiyatrolarının sahne donanımı ve tekniği bakımından en iyi üç sahnesinden ikisinin yok edilmeye çalışıldığını belirtti. Kültür Bakanı Ömer Çelik’e de seslenen Doğan, Bakanlığın, İstanbul’un en eski sinemalarından biri olan ve yıkımı gerçekleşen Emek Sineması ile Akün ve Şinasi Sahnelerini satın almasını istedi.

İHALE DOSYASINI KİMSE ALMADI

İhalenin yapılacağı yere gitmek için hazırlanan sanatseverler Emek İnşaat çalışanları tarafından bir süre bekletildi. Kısa bir süre sonra Emek İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ergünay Yazar eylemlerin bulunduğu yere gelerek, ihale dosyasını kimsenin almadığı için satışın iptal olduğunu açıkladı. Bu açıklama alkışlarla karşılandı.

Akün ve Şinasi Sahnelerinin ihalesinin 3. kez iptal edilmesini sevinçle karşılayan sanatseverler, ihale ve satıştan tümüyle vazgeçilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade ettiler. Eylem “mücadelenin süreceği” mesajıyla sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net