16 Nisan 2013 09:21

1 Mayıs’ta alanlara…

Yaklaşan 1 Mayıs öncesi, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP) Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMO) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Ankara örgütleri Ankara için alanlara çağrı yaptı.Örgü

1 Mayıs’ta alanlara…

Paylaş

Örgütler bugün Mülkiyeliler Birliği’nde düzenledikleri basın toplantısında emek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs’ta alanlarda olacaklarını duyurdu, dayanışma çağrısı yaptılar.

Kurumlar adına ortak açıklamayı KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Dengiz Sönmez yaptı. İşçi sınıfının ve emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde el ele, kol kola alanlarda olacağını belirten Sönmez, 2013 1 Mayısında işsizliğin kitlesel boyutlara ulaşması, kazanılmış hakların gasp edilmesi, 5 milyon işçinin TİS yapmasının engellenmesi gibi sorunların önlerinde durduğuna dikkat çekti.  Sönmez, esnek ve güvencesiz çalıştırmaya, taşeronlaşmaya, özelleştirmeye, iş cinayetlerine karşı, işsizliğe, eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim hakkının tanınması için, kadına yönelik ayrımcılığın ve şiddetin sona ermesi için alanlarda olacaklarını açıkladı.

1 Mayıs günü saat 11.00’da Ankara Garı önünde toplanıp Sıhhiye Meydanı’na yürüyeceklerini açıklayan Sönmez, saat 13.00’da mitingin başlayacağını duyurdu. Sönmez, “Dayanışmanın hakim olduğu bir geleceği yaratmak için mücadelemize devam edeceğimizi duyuruyor ve tüm halkımızı alanlara çağırıyoruz” dedi.

‘MÜCADELEYİ YÜKSELTELİM’

SGBP adına konuşan Tez-Koop-İş Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Barın, çalışan emekçi kesimi gelecekte daha büyük sıkıntıların beklediği ifade etti. 1 Mayıs’ta bu sıkıntıları alanlarda dillendireceklerini belirten Barın Türk-İş’in de 1 Mayıs’ta Sıhhiye Meydanı’nda olacağını söyledi.

TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu üyesi Özer Akkuş da emeğin, emek örgütlerinin ve meslek örgütlerinin ciddi bir baskı altında olduğunu söyledi. Akkuş, “Emek ve demokrasi mücadelesini 1Mayıs alanlarında yükseltelim” çağrısı yaptı.

Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Rıza Özbek, sağlıkta dönüşümle “paran kadar sağlık” sistemine girildiğini, bu nedenle kendilerinin de 17 Nisan yani bugün sağlıkta şiddete karşı alanlarda olacaklarını duyurdu.

DİSK Genel-İş’ten Bahri Varbil de taşeronlaşmanın ilk çıktığında her şeyin ucuzlayacağının söylendiğini fakat ucuzlayan tek şeyin işçi ücretleri olduğunu söyledi. Varbil, 1 Mayıs’ta alanlara çıkma çağrısı yaptı.
(AnkaraEVRENSEL)


DİSK Yönetim Kurulu, 1 Mayıs kutlamaları çalışmalarına ilişkin DİSK Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Kani Beko, 1 Mayıs'ın birliğin, dayanışmanın, mücadelenin, direnmenin adı olduğunu söyleyerek, "Sömürünün, savaşın ırkçılığın ve gericiliğin kalesi taşeron cumhuriyetine karşı alanlardayız. İşçiler birlik olmak, dayanışmak ve mücadeleyi yükseltmek için bu yıl 1 Mayıs'ta Taksim 1 Mayıs alanında olmak üzere ülkenin dört bir yanında buluşuyoruz" dedi.

'GERÇEK BİR BARIŞ İÇİN 1 MAYIS'A GİDİYORUZ'

Sendikal hareketin, yeni dönemi aşacak tarzda örgütlenmesi konusunda sancılar yaşadığını ifade eden Beko, "Türkiye işçi sınıfını ve toplumu tümüyle örgütsüz bırakmayı, emperyalizmin bölgesel jandarması haline gelmeyi, ve topluma bağnaz bir yaşam modeli dayatmayı amaçlayan iktidara karşı bütünlüklü programa sahip birleşik mücadelenin, Kürt sorununda çözüm arayışlarının ön plana çıktığı bu sürecin işçi sınıfı ve emekçi halkların ortak iradesi ile gerçek bir barışa dönüşebileceğini, işçi sınıfının birliği, halkların kardeşliği temelinde mücadelenin sürdürülmesi bilinci ile 1 Mayıs'a gidiyoruz. Bu yıl birlik, mücadele ve dayanışma gününde kardeş sendikalar ve meslek odaları olarak en geniş ortak birlikteliği yaratarak, başta 1 Mayıs Taksim Meydanı olmak üzere, ülkenin dört bir tarafında tüm mağdurlarla, yoksullarla, dışlananlarla, işsizlerle, işçilerle, beyaz ve mavi yakalı tüm kamu emekçileriyle, mimar ve mühendislerle, aydınlarla, sanatçılarla, kadınlarla ve öğrencilerle 1 Mayıs alanında olacağız" dedi.

'HEDEFİMİZ TAKSİM MEYDANI'

Basın mensuplarının Taksim'de yayalaştırma projesi kapsamında çalışmaların sürdüğünü hatırlatarak, kutlamaları Taksim'de yapma noktasında ısrarcı olup olmayacaklarını sorması üzerine Beko, Taksime girişler ve sahnenin kurulması ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini belirterek hazırlıklarının devam ettiğini, Ankara'da konfederasyonlarla bir kez daha toplanacaklarını kaydetti. İstanbul Valiliği ile de görüşmelerinde şu ana kadar bir sorunun yaşanmadığını dile getiren Beko, "Hedefimiz Taksim Meydanı olacak, başka bir yerde kutlamayacağız" diye konuştu.

Aynı zamanda 1 Mayıs Taksim Platformu Başkanlığı görevini yürüten DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da önümüzdeki günlerde yürütecekleri tartışmalarla güzergahlar konusunda bilgilendirme ve düzenleme yapacaklarını söyledi. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

İran'da son 35 yılın en büyük depremi: 7.8

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa