14 Nisan 2013 11:40

Üniversiteler bilimde değil baskıda birleşiyor

AKDENİZ bölgesinde bulunan köklü üniversitelerin öğrencileri dertli. Öğrenciler yol ve yemek ücretlerinin kendilerini çok zorladığını, üniversite yönetimlerinin de  demokratik etkinliklere izin vermediğini belirtiyor.Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Anıl Kü

Üniversiteler bilimde değil baskıda birleşiyor

Paylaş
Hamdullan Kesen

AKDENİZ bölgesinde bulunan köklü üniversitelerin öğrencileri dertli. Öğrenciler yol ve yemek ücretlerinin kendilerini çok zorladığını, üniversite yönetimlerinin de  demokratik etkinliklere izin vermediğini belirtiyor.

Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Anıl Küçükrecep, son dönemlerde üniversitede ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını belirtiyor ve “Öğrencilerin sırf üniversiteye günlük 3 TL ulaşım gideri var. Bu gider aylık 60 lira yapıyor” diyor.

Küçükrecep, “Devlet ayda verdiği 280 TL ile öğrenciye ‘geçin’ diyor. ‘ama o parayı aynı anda senden alıyorlar. Öğrenci hiç bir sosyal faaliyet yapmasın, evden okula gidip gelsin, dersleri ile ilgilensin, bizim istediğimiz kalıplara girsin, mezun olduğunda verdiğimiz işlerde çalışsın istiyorlar. Onun dışında üniversite içindeki her türlü demokratik talep reddediliyor. En ufak bir bildiri dağıtmak, gazete dağıtımı, basın açıklaması, stant açımı yasaklanıyor. Faşist gruplar istediklerini yapıyor ve çevik kuvvet ile ÖGB onları koruyor. Ama biz ÖGB’nin müdahalesiyle karşılaşıyoruz” diyor.

Bir başka bölge üniversitesi olan Mersin Üniversitesi’nde 2009 yılından beri Kartlı Giriş Sistemi (KGS) uygulanıyor. Psikoloji Bölümü öğrencisi Şimal Sürmeli, kartı olmayan öğrencilerin üniversite kampüsüne alınmadığını söylüyor. Sürmeli, “Kapıda yaşanan yığılmadan dolayı derslerimize geç kalıyoruz. Ayrıca özerk, bilimsel, demokratik üniversiteleri savunuyoruz. Bırakın dışarıdan herhangi bir insan biz bile üniversiteye girerken ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz” diyor Sürmeli.

Üniversite yönetiminin kartları “güvenlik” gerekçesiyle savunduğunu belirten Sürmeli, ırkçı gösteri ve saldırıların yaşandığı 3 Mayıs Türkçülük Günü’nü hatırlatarak, “3 Mayısta o kartlı sistem nedense çalışmaz. Öğrenciler arabadan hiç indirilmez, direk girerler. Geçen yıl 3 Mayısta faşistler okulda öğrencilere bıçaklarla ve sopalarla saldırdılar. Biz bunun hesabını sorduğumuzda ise ‘o gün sistem bozuldu’ cevabını verdiler. Buna tepki gösteren arkadaşlarımız ise ÖGB tarafından saldırıya uğradı” diyor.


SAVAŞA KARŞI OLMAK YASAK

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) üniversitesinde de durum farklı değil. İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi Mithat Can Türetken anlatıyor: “MKÜ’den bahsedersek mutlaka Suriye’deki emperyalist müdahaleye değinmek gerek. Emperyalist müdahale ile ilgili üniversitede öğrencilerin fikir beyan etmesi yasaktır. Üniversite içinde bir basın açıklaması yapmak, emperyalizme karşı panel, yürüyüş veya basın açıklaması yapmak yasaklanmış” (Adana/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Sınıf derdi olanlar ile olmayanların ayrışma yeri 1 Mayıs

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa