14 Nisan 2013 07:20

Güvencesizliğe karşı alanlarda olacaklar

Eskişehir bugün güvencesiz çalışmaya karşı sokağa iniyor. Belediye-İş, Birleşik Metal İş, Kristal-İş, SES, Tek Gıda-İş, Tez Koop-İş, Türk Harb-İş Eskişehir Şubeleri ve Selüloz-İş Eskişehir Temsilciliğinin için de yer aldığı Eskişehir Sendikalar Platformu bugün alanlara inecek. ‘Taşeron, Geçici Çalışma, 4

Güvencesizliğe karşı alanlarda olacaklar

Paylaş
Eylem Lodos / İlke Ergenç

Günler öncesinden bu eylem için çalışmalara başlayan Eskişehir Sendikalar Platformu, Hamamyolu ve Adalar’da stant açarak TBMM’ye gönderilmek üzere güvencesiz çalışmanın kaldırılması için imza topladı. Kent merkezinde ve organize sanayi bölgesinde eyleme çağrı yapılan bildiriler dağıtıldı.

Eskişehir Sendikalar Platformu içinde yer alan sendikaların şube başkanları ve temsilcileri ile neden bu eylemi düzenlediklerini konuştuk. Çağrı ortak... Konuştuğumuz herkes, tüm Eskişehirlileri, demokratik kitle örgütlerini ve siyasi partileri kendilerine destek vermek için birlikte mücadele etmeye ‘eyleme’ çağırdı.

KURALSIZLIK KURAL HALİNE GETİRİLİYOR

Eskişehir’de organize sanayi bölgesinde ve kamu sektöründe çok büyük bir taşeronlaşma yaşandığını söyleyen Eskişehir SES Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Mutlu, taşeronlaşmanın artık normal bir çalışma düzeniymiş gibi karşılandığına dikkat çekti.

“Kadrolu çalışma yok, sendikalaşma yok, örgütlenme yok. Tam aksine kuralsız, esnek, iş güvencesiz, insanları ezen, yok sayan bir çalışma anlayışı” diyen Mutlu, buna dur demek gerektiğini vurguladı. Bu sorunu sendikaların birinci derecede gündemine alması gerektiğini ifade eden Mutlu, sendikaların bunun için mücadele etmesi gerektiğini de kaydetti. Son dönemde çıkarılan yasalar ve sermayenin yaptığı çalışmaların bu ülkede çok büyük bir kesimin taşeron çalışanı olacağının göstergesi olduğunu söyleyen Mutlu, “Bugün devlet memuru olabilir ama, bakan 657’yi kaldıracaklarını söylüyor. Herkesi sözleşmeli yapacaklarını söylüyor. İşyerlerimiz de zaten işyerleri ihalelerle işleri taşeronlara veriyor. Sonuçta bu noktaya kendisinin de geleceğini düşünmeli. Genç arkadaşımız yarın bir gün okulunu bitirdiğinde kesinlikle bir iş yerine başvurduğunda ona ilk teklif edilen taşeron çalışma olacak. Kadroluların kadroları elinden alınacak. Yani bu bir kesimin sorunu değil. Bu ülkede alnının akıyla çalışan, vergisini ödeyen, arayan, iş yerlerinde çalışan insanların geleceği nokta” dedi. Bu konuda herkesin duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Mutlu, tüm Eskişehirlileri gerçekleştirecekleri eyleme davet etti.

‘BU GİDİŞATA DUR DEMEK GEREK!’

Kristal-İş Şube Başkanı Erdal Akyazı güvencesiz ve taşeron çalışmanın Türkiye’de emeğin, işçilerin sömürüldüğü, paralarını alamadığı, kuralsız çalışıldığı bir uygulama olarak tanımlayarak, taşeronlaşmanın Türkiye’de önü alınamayan bir çalışma sistemi haline geldiğini belirtti. “Buna artık bir dur dememiz lazım. Dur diyebilmemiz için de alanlarda bunu sesli bir şekilde gerektiğini hissederek, gerektiğini anlayarak bu basın açıklamasını yapma ihtiyacı duyduk” diyen Akyazı, bütün emekçileri, kuralsız çalışmaya hayır diyen herkesi alanda görmek istediklerini kaydetti.

‘TAŞERON SENDİKASIZLIĞI TETİKLİYOR’

Taşeron çalışmanın öncelikle sendikaların önünü tıkadığını söyleyen Tek Gıda-İş Eskişehir Şubesi Başkanı İbrahim Ören, güvencesiz çalışmanın çalışma hayatındaki en büyük sorunlardan biri olduğunu belirtti. Taşeron çalışmanın sendikasızlaşmayı da tetiklediğini ifade eden Ören, “Eskişehir Sendikalar Platformu olarak kurulduğumuz günden itibaren biz ilk bunu hedef olarak aldık. Çünkü öncelikli çözmemiz gereken sorun bu. Bu düşünceyle Eskişehir Sendikalar Platformu olarak kitlesel eylem yapacağız” dedi. Ören, tüm çalışanları, emekçileri bugün kendileri ile birlikte olmaya davet etti.

‘SONUNA KADAR MÜCADELE’

Bugün yapacakları eylemin aslında geç kalınmış bir hareket olarak değerlendiren DİSK Bölge Temsilcisi ve Birleşik Metal-İş Eskişehir Şube Başkanı Bayram Kavak, böyle bir eyleme de gerek olduğunu belirtti. “Bu çalışmaya şu anda başlamamızın nedeni açık konuşmak gerekirse Eskişehir’de sendikalar arasında bir çekişme var, sendikalar arasında bir cılızlık var. Ama Eskişehir’de bir şey başardık biz. Türk-İş, DİSK, kamuya bağlı sendikalar bir araya gelerek sendikalar güç birliğini oluşturduk ve bu güç birliğine de bu hareketlere başladık” diyen Kavak, taşeronun Türkiye’de başlı başına bir sorun olduğuna dikkat çekti. Taşeronun ucuz emek karşılığı çalıştıran bir yapı olduğunu vurgulayan Kavak, taşeronun örgütlenmeyi engelleyerek örgütsüzlüğü getirdiğini kaydetti. Bugünkü iktidarın da bunu az çok başarmaya çalıştığını ifade eden Kavak, “Biz bu gerekliliği, geç kalmamıza rağmen fark ettik. Bu bile önemli. Bugün bunu başlatıyoruz ve bunun devamını getireceğiz. Gerekli mücadele neyse sendikalar olarak bunu sonuna kadar devam ettireceğiz” dedi.


TAŞERON karşıtı eylemin daha önce farklı kentlerde gerçekleştirildiğini hatırlatan Selüloz- İş Eskişehir Temsilcisi Bülent Lampir, Eskişehir’deki sendikalı iş yerleri olarak taşerona, ucuz işçiliğe, güvencesiz çalışmaya hayır demek için bugün bir araya geleceklerini söyledi.

Bu eylemle taşeron çalışan emekçilere destek vereceklerini belirten Lampir, “Güvencesiz çalışmaya hayır diyoruz. İş güvenceli, daha iyi ücret, daha iyi şartlarda çalışmaya evet diyoruz” dedi. Kent merkezinde çeşitli noktalarda bunun için imza topladıklarını vurgulayan Lampir, topladıkları bu imzaları Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) göndereceklerini kaydetti. Eskişehir’de ki demokratik kitle örgütlerine ve siyasi partilere çağrıda bulunan Lampir, “Bu eylemimizi desteklemelerini istiyoruz” dedi.


AKADEMİK ODALAR BİRLİĞİNDEN DESTEK

Akademik Odalar Birliği önceki gün Eskişehir Sendikalar Platformunun Adalar’daki standını ziyaret etti. TTB Eskişehir Başkanı Dr. Bülent Yılmaz ve TMMOB Eskişehir İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sözcüsü Banu Gürlek’in de aralarında bulunduğu heyet Eskişehir Sendikalar Platformuna destek verdiklerini söyledi.

Burada basın açıklaması yapan Dr. Bülent Yılmaz, Eskişehir Sendikalar Platformu’nun kurulmasını heyecanla takip ettiklerini belirtti. Sürecin takipçisi olduklarını kaydeden Yılmaz, sağlık alanında ki taşeronlaşmaya dikkat çekti. Sürece destek vereceklerini açıklayan Banu Gürlek de, eyleme TMMOB olarak katılacaklarını açıkladı. (Eskişehir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Tek Gıda-İş Sendikası grev çalışmalarını sürdürüyor

SONRAKİ HABER

Oyak Renault’dan, 2018’de de rekor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa