Sarıkaya, Ankara Cumhuriyet Savcılığı

Sarıkaya, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından 2006 yılında savcılıktan ihraç edilen, ancak görevi iade edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 9 Kasım 2005 tarihinde Umut Kitapevi'nin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede, d&ou

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından 2006 yılında savcılıktan ihraç edilen, ancak görevi iade edilen eski Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya, Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde 9 Kasım 2005 tarihinde Umut Kitapevi'nin bombalanmasının ardından hazırladığı iddianamede, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt hakkında "çete liderliği" suçlamasında bulunan Ferhat Sarıkaya, bir yıl sonra HSYK tarafından meslekten ihraç edilmişti. Olay sonrasında yurtdışına gittiği, Ergenekon davasında gizli tanık olduğu gibi iddialar ortaya atılan Sarıkaya, 2010 yılında Ankara'nın Çukurambar semtinde ikamet ettiği ortaya çıktı. Bir hukuk bürosunda danışmanlık yapan Sarıkaya, "Biz görevimizi yaptık yanlış ya da doğru, bunu mahkeme değerlendirdi, kararını verdi. Hatalarımız da olmuş olabilir. Hata olur mutlaka vardır; ama cezası bu olmamalıydı. Kurul ceza vermeye itildi. Artık kimlerin ne şekilde ne baskısı oldu bilmiyorum" açıklamasında bulunmuştu.

12 Eylül 2010 referandumundan sonra getirilen düzenlemeyle Sarıkaya için 14 Nisan tarihinde ihraç kararı kaldırıldı. HSYK'nin ihracı kaldırmasını ve iade-i itibarı Sarıkaya, "Kararı verenlerin ellerine, yüreklerine sağlık. Umudumu kaybetmedim hak yerini buldu" sözleriyle değerlendirmişti.

Sarıkaya için ise bugün sürpriz bir atama gerçekleştirildi. HSYK Birinci Dairesi Sarıkaya'yı Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. (ANKARA)

www.evrensel.net