20 Şubat 2011 20:48

Muslu: Ölümlerin sorumlusu bizi dinlemeyenler

GENEL  Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Servisleri Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu GMİS Şemsi Denizer Salonu'nda gerçekleştirildi.Genel Kurulda konuşan GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle sık sık iş kazalarıyla karşı karşıya kalındığını, bu kazaların iş cinayetine dönüşt

Muslu: Ölümlerin  sorumlusu bizi dinlemeyenler

Paylaş

GENEL  Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Merkez Servisleri Şubesi 9. Olağan Genel Kurulu GMİS Şemsi Denizer Salonu'nda gerçekleştirildi.
Genel Kurulda konuşan GMİS Genel Başkanı Ramis Muslu, iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle sık sık iş kazalarıyla karşı karşıya kalındığını, bu kazaların iş cinayetine dönüştüğünü belirtti.
Taşeronlaşmanın en acı gerçeğini 17 Mayısta Karadon Müssesesinde 30 işçinin yaşamanı yitirmesiyle gördüklerini dile getiren Muslu, "Taşeronlaşmanın bu sonuçlara yol açabileceği uyarılarımıza kulaklarını tıkayanlar, eylemlerimizi görmezden gelenler, bu facianın asıl sorumlularıdır. Bu gerçekleri ve tehlikeleri önceden görenler olarak bu sürecin yol açtığı facia acılarımızı katladı. Türkiye'nin dört bir yanında maden ocaklarında onlarca arkadaşımızı İş kazalarında yitirdik. Son olarak Ankara'da iki ayrı patlamada ve Kahramanmaraş'ta bir açık linyit madeninde 30'u aşkın işçi göz göre göre can verdi. Görüldü ki işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadan, örgütsüz, yeterli eğitim verilmeden, iş güvencesinden yoksun olarak çalışan insanlarımız önlenebilir kazalarda hayatlarını kaybediyorlar. Biz bu iş cinayetlerinin son bulmasını istiyoruz" diye konuştu.  

TORBA YASA İLE GÜVENCESİZLİK GELİYOR

Türkiye'nin iş kazaları konusunda dünya üçüncüsü, Avrupa birincisi olduğunu dile getiren Muslu, "Torba yasayla; taşeronlaşma, iş güvencesinden yoksun ucuz işçilik yasal hale getirilmeye, çalışma hayatında ciddi sıkıntılara yol açacak düzenlemeler hayata geçirilmeye çalışılıyor. Sendikalar olarak geçmişte Sosyal Güvenlik Yasası'ndaki düzenlemelere de karşı çıkmıştık. Eylemlerle, mitinglerle düzenlemeler konusunda uyarılarda bulunmuştuk. Ancak yasalaştı. Bugün o karşı çıkılan düzenlemelerin yarattığı sıkıntılar daha iyi anlaşılmaya başlandı. Bir örnek vermek istiyorum. Armutçuk Müessesesinde bir arkadaşımız geçirdiği iş kazası nedeniyle bir kolunu kaybetti. SGK, kullandığı aktif kol olmadığı gerekçesiyle bu arkadaşımızın protez masraflarını karşılamayı reddetti. Bu sadece bir örnek. Bu yasanın yarattığı sıkıntılar da geçmişte verilen mücadelenin haklılığını ortaya koyuyor" diye konuştu.
Torba yasaya karşı yapılan uyarıların hükümet tarafından dikkate alınmadığını, bu düzenlemelere karşı mücadeleyi yükseltmeleri gerektiğini söyleyen Muslu, önlerinde zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu ifade etti.
Muslu, ülke sanayisi ayakta tutabilmek, ekonomiye katkı sunabilmek için 5 bine yakın şehit verdiklerini kaydetti.
(Zonguldak/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

SES Adana Şubesi Genel Kurulu yapıldı

SONRAKİ HABER

Ordu'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa