12 Nisan 2013 12:29

Zemoları unutmayalım!

Van’da 23 Ekim 2011’de yaşanan depremin haber takibi için giden ve 9 Kasım’da Bayram Otel’de 24 kişiyle birlikte yaşamını kaybeden gazeteci Cem Emir’in hayatı ve depremdeki ihmallere dikkat çeken Zemo belgeselinin gösterimi önceki gün yapıldı.  32. İstanbul Film Festivali’nde belgeseller bölümünde

Zemoları unutmayalım!

Paylaş
Şerif Karataş

32. İstanbul Film Festivali’nde belgeseller bölümünde gösterimi yapılan Zemo, Pera Müzesi Salonunda izleyici karşısına çıktı. Belgeselin gösterimine Cem’le birlikte Bayram Otel’de yaşamını yitiren gazeteci Sebahattin Yılmaz’ın eşi Gönül Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu yakınlarını kaybeden ailelerden de katılanlar oldu.

Belgeselde Cem’in ailesi ve arkadaşlarının ağızlarından Cem’in çocukluğu ve gazeteciliğe başlaması anlatılıyor. Belgeselde ayrıca deprem ülkesi olan Türkiye’de yaşanan ihmal gerçekliği bir kez daha gözler önüne seriliyor. Depremin ardından Vanlı depremzedeye “Provokatör” diyen başbakan, “Konutlar sağlam girin” diyen bakan ve valinin açıklamaları, depremzedeye sıkılan gaz bombaları ve müdahaleden kurtarma çalışmalarına katılanların etkilenmesi tekrar izleyiciye hatırlatılmış.
Belgeselin yönetmenliğini de yapan Cem’in kardeşi Kemal Emir, gösterimden sonra kardeşi Sinem Emir’le birlikte konuşma yaptı.
 

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Kemal Emir, belgeseli Cem’in yaşamıyla birlikte Vanlı depremzedelerin yaşadıklarına ve ihmallere dikkat çekmek için yaptıklarını ifade etti. Gazeteci örgütlerinin Bayram Otel davasına gereken önemi vermediği eleştirisini yapan Emir, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
“Keşke bu belgeseli yapmasaydım. Depremlerde başka Cemler ölmesin diye bu belgeseli çektik. İhmalli olanların hepsinin yargılanması gerekir. Suç, tek bir kişinin üzerine yıkılmak isteniyor” dedi.
Sinem Emir de dava ile ilgili bilgi vererek, davanın üstünün örtülmek istendiğini ifade etti. Adalet Bakanıyla yaptıkları görüşmeyi de hatırlatan Emir, bakanı kanundaki boşlukları gerekçe gösterilerek bir şey yapamadıklarını söylediğini dile getirdi. Meclisteki partilerden AKP dışında diğer partilerin konuyu gündeme taşıyacaklarını belirtmelerine karşın bunu yapmadıklarını da anlatan Emir, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

BTS: Grevimiz haklı ve meşrudur

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa