03 Mayıs 2011 11:27

'Gazetecilere özgürlük!'

Gazetecilere Özgürlük Platformunun 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle Beşiktaş’ta bulunan Akatlar Kültür Merkezinde düzenlediği “Gazetecilere Özgürlük Kongresi” başladı.Kongreye, dünyadan ve Türkiye’den birçok  meslek örgütü temsilci

'Gazetecilere özgürlük!'

Paylaş

Kongreye, dünyadan ve Türkiye’den birçok  meslek örgütü temsilcisi, gazeteci ve yazar katıldı. Salonda, tutuklu bulunan  gazetecilerin fotoğrafları asıldı. Kongrenin açılışı konuşmasını yapan Gazetecilere Özgürlük Platformu Dönem Başkanı Ercan İpekçi, örgüt üyeliğinden yargılanan gazetecilerin durumuna dikkat çekerek, “Bizler gazetecilik faaliyeti nedeniyle terör örgütü üyeliğiyle yargılanıyorsak, bundan onur duyarız” dedi. Gazeteciler hakkında açılan davaların, soruşturmaların verilerini paylaşan İpekçi, Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki hükümlerin gazetecilerin mesleklerini yaptıkları için yargılanmalarına neden olduğunu dile getirdi. 67 gazetecinin cezaevinde, 37 gazetecinin 2009 yılından bu yana cezaevine girip tahliye edildiğini, 50 gazetecinin de hakkında verilmiş para ve hapis cezalarının olduğunu söyleyen İpekçi, “Sadece Bakırköy Adliyesinde gazetecilerle ilgili 2 bin 500 dosya var” dedi.

MÜCADELE ETMEDEN ÖZGÜRLÜK OLMAZ

Daha sonra söz alan Avrupa Gazeteciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Philippe Leruth, Türkiye’de basın özgürlüğü için verilen mücadelenin tüm Avrupa’ya örnek olması gerektiğini belirtti.

Avrupa Gazeteciler Birliği Başkan Yardımcısı Javier Fernandez Arribas da, gazetecilerin mesleklerinin gereklerini yaptıkları için yargılanmalarının Avrupa Birliği yasalarına aykırı olduğunu ifade etti.

Dünya Basın Konseyleri Birliği (WAPC)’den Chris Conybeare ise, dünyada son yıllarda 150 gazetecinin hapse girdiğini, 100 gazetecinin de öldürüldüğünü belirterek, günümüzde basın özgürlüğünün Türkiye’de tehlike altında olduğunu söyledi.

İHLALLER RAHATSIZLIK VERİYOR

Dünya Gazeteler ve Haber Yayıncıları Birliği (WAN-IFRA) Dünya Editörler Forumu (WEF) Yönetim Kurulu Başkanı Erik Bjerager de, 1 ay önce Başbakan Erdoğan’a basın özgürlüğü ile ilgili mektup yazdıklarını ifade ederek, “Biz o mektupta Türkiye’deki gazetecilere yapılanlarla ilgili endişelerimizi dile getirdik. Biz kendisinden en yakın zamanda haber almayı umut ettiğimizi söyledik, ne yazık ki kendisinden bir şey gelmedi. Avrupa ülkelerinin hiçbirinde gazeteciler terörle mücadele kanunları kapsamında değil. Türkiye Etiyopya’dan bile daha geri konumda. Gazetecileri sırf işlerini yaptıkları için cezaevine koymak kabul edilemez. Türkiye’deki basın özgürlüğüne yönelik sınırlamaları büyük bir rahatsızlıkla izlemekteyiz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)


İHD:  ‘BUGÜN KUTLANACAK BİR ÖZGÜRLÜK GÜNÜ DEĞİL'

İnsan Hakları Derneği (İHD) Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğünün sınırlandırıldığı ve ceza tehdidi altında olduğu mesajını verdi. Açıklamada, “Türkiye Ceza Mevzuatı bir bütün olarak incelendiğinde birbiri yerine kullanılabilecek çok sayıda ifade özgürlüğünü kısıtlayan ve cezalandıran suç tanımı bulunmaktadır” denildi.

Türkiye açısından bugünün kutlanacak bir özgürlük günü olmadığı kaydedilen açıklamada, Türkiye’nin Freedom House raporuna göre basın özgürlüğünde “yarı özgür ülkeler” arasında en alt sıralarda yer aldığına dikkat çekildi. Açıklamada, “Türkiye’deki basın mensupları, medeni ülkelerdeki meslektaşları ile birlikte özgür bir günü kutlayıncaya kadar bedel ödemeye devam edecekler” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sait Faik Hikaye Armağanı Ahmet Büke’nin

SONRAKİ HABER

Netanyahu'nun yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili erteleme talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa