Mısır ordusu tarafsız değilmiş

Mısır ordusu tarafsız değilmiş

Guardian gazetesi, Mısır’da iki yıl önce Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmada, ordunun ülke çapındaki kayıplar, işkence ve cinayetlerde rol oynadığına işaret eden bir raporu açıkladı. Raporda Mısır ordusunun 2011’de Mübarek’in devrildiği, devrim sürecinde, sivillere yönelik yapt

RAPOR, TARAFSIZLIK İDDİASINI YALANLIYOR

Mısır silahlı kuvvetleri ayaklanma sırasında tarafsız olduğunu ilan etmiş, çıkan olaylar ve can kaybından polis sorumlu tutulmuştu. Fakat Guardian gazetesinin açıkladığı bu belge, 18 günlük ayaklanma döneminde ordunun tarafsız kaldığı iddialarını yalanlıyor ayrıca ciddi insan hakları ihlallerine karıştığını açıkça ortaya koyuyor.

MISIR MÜZESİ İŞKENCE MERKEZİ

Raporda Kahire’nin güneyinde askeri kontrol noktalarında bilinmeyen sayıda sivilin gözaltına alındığı ve bu kişilerin bir daha hiç görülmedikleri belirtiliyor. Ayrıca Tahrir Meydanı’ndan gözaltına alınan bazı kişilerin, yakınlardaki Mısır Müzesi binasında işkenceye maruz kaldıklarını, bir çok kişinin burada öldürüldüğü, diğerlerinin askeri cezaevlerine gönderildiklerine dair kanıtlar da sunuluyor. Dört ay sonra kimsesizler mezarlığına gömülen 11 cesedin, adli tıbba askerler tarafından teslim edildiği de raporda bahsedilen suçlamalar arasında.

CESETLER KİMSESİZLER MEZARLIĞINA GÖMÜLDÜ

Guardian gazetesi, sızdırılanın, bir soruşturma komisyonu tarafından bu yılın başlarında Mısır Devlet Başkanı Mursi’ye sunulan ama hiç bir zaman kamuoyuna açıklanmayan raporun bir bölümü olduğunu yazıyor. Raporda “Soruşturma Komisyonu, Mısır Ordusu tarafından işkencede sırasında öldürülmüş birçok insan cesedi bulmuştur. Bu cesetler kimsesiz mezarlıklarını gömülerek, izini kaybedilmesine çalışmıştır. Ayraca yetkililer bu durumdan haberdar olmalarına rağmen , işkecelerin araştırılması için herhangi bir girişimde bulunmamıştır.” bilgileri yer alıyor.  

MURSİ AÇIKLAMAYA KORKUYOR

Temmuz ayında Mursi tarafından atanan 16 üyeli soruşturma komisyonu, gerçekleşen 19 işkence vakasını araştırmış ve 800 sayfalık bir raporu Mursi’ye sunmuş fakat rapor bu zaman kasar ne medyayala paylaşılmış nede herhangi bir yasal işlem başlatılmış. Soruşturma komisyonu üyesi Ahmed Ragheb raporla ilgili olarak, “komisyon olarak biz raporumuzu Mursi’ye sunduk fakat o bu rapor açıklamaktan çekiniyor ve suçluların cezalandırılması için bir adım atmıyor.” dedi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net