10 Nisan 2013 10:22

2012 öykü yıllığı: Öykü Yağmuru

Şiir yıllıklarına alıştık. Hatta yıllıklara girip girmeme tartışmaları bile sözkonusu. Ama öykü yıllıkları çok uzun süredir yapılmıyor... (Belki de bu yıl yapılan “Öykü Yağmuru” adlı yıllığından önceki Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı ilk yıllıktır.) Dünyanın Öyküsü Yayınları aras

2012 öykü yıllığı: Öykü Yağmuru

Paylaş
Sennur Sezer

Şiir yıllıklarına alıştık. Hatta yıllıklara girip girmeme tartışmaları bile sözkonusu. Ama öykü yıllıkları çok uzun süredir yapılmıyor... (Belki de bu yıl yapılan “Öykü Yağmuru” adlı yıllığından önceki Edebiyat Ortamı Öykü Yıllığı ilk yıllıktır.) Dünyanın Öyküsü Yayınları arasında yayınlanan bu yıllığın hazırlayıcısı Kemal Gündüzalp. Ancak bir yıllığı hazırlamak geniş kapsamlı bir iştir. 60 dergi taranmış yıllık için. Ve yıllık bir el birliğinin imzalarını taşıyor: Kadir Yüksel, Ayşegül Tözeren, Yoqop Tilermeni. Dergilerde, fanzinlerde öyküyü değerlendiren bu yazarlardan işi en ağır olan, bence Yaqop Tilermeni. Onun taraması ve değerlendirmesi iki ayrı bölümde: dergilerde Kürtçe öykü, 2012’de Kürtçe öykü. Burada Gündüzalp’ın dileğine katılmamak elde değil, gelecekte bağımsız bir Kürt öyküsü yıllığı umabiliriz.
Yıllık, okur için de çekici, dergilerden seçilen öyküler bölümünde örnekler alınan dergi yelpazesi epey geniş: Dergah, Varlık, Kum, Akköy, Dünyanın Öyküsü, Heceöykü, Notos, Beşparmak, Öykü Teknesi, Kurgu, Deliler Teknesi, Kitap-lık, Özgür Edebiyat.
Öykücülere, dergi yayın yönetmenlerine, ozanlara yöneltilen sorular yıllığın önemli bir bölümünü kaplıyor. Çeviri öyküler (biri Kürtçeden) öykü üzerine yazılmış yazılardan yapılan seçme, 2012 yılında yayımlanan öykü kitapları, öykü yarışmaları, 2012’de yitirilen öykücüler yıllığın öteki bölümleri.
Kemal Gündüzalp, 2012 yılının ilk öykü kitapları bakımından epey bereketli olduğunu (Başlangıçtan bugüne ilk öykü kitapları “rekor”u kırıldı!) söyledikten sonra yıllığın değerlendirmesini şöyle yapıyor:
“Bu yıllığın bir eksiği var mı? Olası eleştirilerden önce ben söyleyeyim, evet, var: Bu yıl öykü yıllığında, dergi ve dergilerdeki öykülerin değerlendirmesi ağırlıklı oldu. Öykü kitaplarına neredeyse hiç değinmedik. Soruşturma yanıtlarının bunu büyük ölçüde karşılayabildiği düşünülse de kitap değerlendirmelerinin yer almayışını kendi adıma bir “eksiklik” olarak düşünüyorum. Yıllık çalışması sürdürülür ve bir ekip oluşturulabilirse, gelecek yıl(lar)da bu eksikliğin giderilebileceğini sanıyorum.”
Yıllıklar hep önemlidir. Özellikle değerlendirmeleriyle. Ancak bu önemli çalışmaları okur önemserse, yıllık hazırlamak gibi belalı ve zor işlere soyunabilir yazarlar.
Okur kardeş, sözümüz sanadır. Yıllıkları önemsemek satın alarak olur elbet.

*2012 Öykü Yıllığı Öykü Yağmuru, Hazırlayan: Kemal Gündüzalp, Dünyanın Öyküsü, 436 s, 25 TL.

ÖNCEKİ HABER

‘Yabancı’ 19 nisanda vizyonda

SONRAKİ HABER

Mısır'da kum fırtınası 5 can aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa