02 Mayıs 2011 13:50

Samast’a ‘örgüt üyeliği’nden ayrı yargılama

Gazeteci Hrant Dink’i öldürmekten çocuk mahkemesinde yargılan Ogün Samast’ın “terör örgütü üyeliği” suçuna ilişkin dosyası ayrıldı.Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ogün Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkem

Samast’a ‘örgüt üyeliği’nden ayrı yargılama

Paylaş

Gazeteci Hrant Dink’i öldürmekten çocuk mahkemesinde yargılan Ogün Samast’ın “terör örgütü üyeliği” suçuna ilişkin dosyası ayrıldı.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'i öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ogün Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşması için çocuk mahkemesine getirildi.

Duruşmada söz alan Cumhuriyet Savcısı Ali Demir, sanık Samast hakkında “terör örgütüne üye olma” suçunun yanı sıra “tasarlayarak adam öldürme” ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet” suçlarından cezalandırılmak üzere dava açıldığını hatırlattı.

Savcı Demir, Beşiktaş’taki 14. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyada halen yargılamaları devam eden Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve arkadaşları hakkında “terör örgütünün yöneticiliğini yapma, üye olma, yardım etme, tasarlayarak adam öldürmeye azmettirme, patlayıcı madde imal etme, patlayıcı madde atma, kasten yaralama, mala zarar verme, tehdit, suçluyu gizleme ve ruhsatsız silah bulundurma” suçlarından verilecek kararın Samast hakkındaki “terör örgütüne üye olma” suçuyla bağlantılı olduğunu belirterek, Ogün Samast’la ilgili bu yönden karar verilebilmesi için öncelikle terör örgütünün varlığı ve yapısının tespit edilmesi gerektiğini kaydetti.

Terör örgütü üyeliği suçundan Samast hakkında ana davadaki verilecek karara göre hukuki değerlendirme yapılabileceğini ifade eden Demir, bu nedenle sanığın “tasarlayarak adam öldürme” ve “6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet” suçlarına ilişkin kamu davasının sürüncemede kalmaması için terör örgütü üyeliği suçuna ilişkin dosyanın ayrılması görüşünde olduğunu bildirdi.

Mahkeme heyeti de Samast hakkında “terör örgütüne üye olma” suçundan açılan dava dosyasının, bu suçtan kanıtların yeterince toplanamadığı ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın sonucunun beklenmesi gerektiğini dikkate alarak, “tasarlayarak adam öldürme” ve “6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’a muhalefet” dosyasından ayrı olarak esasa bağlanmasına karar verdi.

İDDİANAMEDEN

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007'de gazete binasının önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Samast’ın “Hrant Dink’i öldürme” suçlamasıyla, yaşının 18’den küçük olduğu da dikkate alınarak, 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

İddianamede, sanığın “terör örgütüne üye olma” ve “ruhsatsız silah taşıma” suçlamalarıyla da 8,5 ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Twitter'da YÖK'e isyan hesabı

SONRAKİ HABER

‘Rus uçakları İdlib’e hava saldırısı düzenledi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa