03 Mayıs 2011 02:35

4 çocuktan biri Kübra

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı raporuna göre Türkiye’de her 4 çocuktan biri geçtiğimiz aylarda açlıktan ölen Kübra ile aynı kaderi paylaşmaya aday.OECD, Türkiye’de açlık sınırında yaşayan çocuk sayısının yüzde 24.6 olduğunu açıkladı. Türkiye bu oranla üçü

4 çocuktan biri Kübra

Paylaş

OECD, Türkiye’de açlık sınırında yaşayan çocuk sayısının yüzde 24.6 olduğunu açıkladı. Türkiye bu oranla üçüncü sırada.

İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), ilk kez aile değerleri üzerine hazırladığı “Aileler değişiyor” başlıklı raporda 34 ülkedeki kadın iş gücü, aile ferdi sayısı ve yoksulluğu ele aldı.

OECD raporunda, Türkiye’de açlık sınırında yaşayan çocuk sayısının yüzde 24.6 olduğu belirtildi. Bu oranla Türkiye, 39 ülke arasında İsrail ve Meksika’nın ardından üçüncü sırada. İstatistiklere göre Türkiye’de her 4 çocuktan biri açlık sınırında yaşıyor. OECD ortalaması yüzde 12.7. Rapora göre açlık sınırında çocuk sayısının yüksekliği için “Türkiye’deki kadın iş gücünün büyük ölçüde azalması çocukların açlık oranının artmasına sebep oldu” tespitinde bulunuldu. OECD ülkeleri arasında yoksul ailelerden gelen çocuklar arasında obezite yaygınken, Türkiye ve Rusya’daki çocuklarda aşırı kilo görülmemesine dikkat çekildi.

Türkiye çocuk ölüm oranında ilk sırada yer alıyor. Her 1000 doğumda 21 ölüm yaşanıyor. OECD ortalaması her 1000 doğumda iki ile üç arasında değişiyor.

Ortalama bir ailenin dört ferdi olduğu Türkiye, OECD ülkeleri arasında en kalabalık aile olarak zirveyi Meksika ve Şili ile paylaşıyor. OECD ortalaması 2.56. Evli olmadan aynı evde yaşayan çiftlerin en az olduğu ülke Türkiye, listedeki 34 ülke arasında sonuncu. Türkiye’de fertlerin yüzde 45’inin ailesiyle, yüzde 5’inin yalnız yaşadığı belirtildi.

DOĞUM İZNİ EN AZ OLAN ÜLKE

Doğum izninin en az olduğu ülkeler Türkiye, Yunanistan, İsviçre ve Slovenya. Doğum oranı 1995’te Türkiye’de 3 olarak belirlenirken bu oran 2009’da 2’ye indi. Türkiye, Şili, ABD ve Meksika ile birlikte genç doğum (19 yaşından önce anne olanlar) oranında üst sıralarda yer alıyor. Her 1000 doğumdan 35’ini genç anneler gerçekleştiriyor.

Türkiye’de 1980’de yüzde 40 olan çalışan kadın oranının 2009’da yüzde 26.4’e düştüğü belirtildi. Türkiye bu oranla Endonezya (49) ve Hindistan’ın yüzde 34 gerisinde kalarak sonuncu sırada yer aldı. (HABER MERKEZİ)


KÜBRA BEBEK AÇLIKTAN ÖLMÜŞTÜ

17 Ocakta yaşamını yitiren, 2.5 aylık Kübra Bebek açlıktan ölmüştü. Kübra Nazar Bakırcı ölmeden 25 gün önce ailesi tarafından Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine götürülmüş ve burada yapılan muayenede sadece yoksul ailelerde görülen ve yoksul hastalığı da denilen ‘malnutrisyon-kistik fibrozis’ yani beslenme yetersizliği tanısı konulduğu öğrenilmişti.

Kübra bebeğin babası Baba Murat Bakırcı’ya ise 15 Nisan 2008 tarihinde ‘iş kazası’ nedeniyle sağ ayağını bilekten kaybetmiş olmasına rağmen yapılan başvurulara rağmen herhangi bir maaş bağlanmamış olduğu ortaya çıkmıştı. Başka hiçbir geliri olmayan aile komşuların yardımıyla geçinmeye çalışırken Kübra bebek açlıktan ölmüştü.

ÖNCEKİ HABER

Hey Tekstil kaynıyor

SONRAKİ HABER

CHP'li Özel: Tüm diktatörler en çok meydanlardan korkar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa