06 Nisan 2013 08:03

Avukat Noyan Özkan vefat etti

İzmir Barosu Eski Başkanlarından Noyan Özkan geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.Urla’daki evinden sabah sporu için çıkan Noyan Özkan dönüş yolunda geçirdiği kalp krizi sonucu yere yığıldığı öğrenildi. Olay yerine gelen ambulanstaki görevlilerin ilk müdahalesinin ardından Urla Devlet Hastanes

Avukat Noyan Özkan vefat etti

Paylaş

Urla’daki evinden sabah sporu için çıkan Noyan Özkan dönüş yolunda geçirdiği kalp krizi sonucu yere yığıldığı öğrenildi. Olay yerine gelen ambulanstaki görevlilerin ilk müdahalesinin ardından Urla Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Özkan yapılan ilk incelemelere kalp krizi sonucu öldüğü belirtildi. Özkan’ın cenazesi pazartesi günü kaldırılacak.

Avukatlık hayatı boyunca insan hakları ve demokrasi mücadelesinin önemli savunucularından olan Özkan, aynı zamanda çevre mücadelesinin önde gelen isimlerindendi. Baro başkanlığını yürüttüğü sırada başta F Tipi olmak üzere hapishanelerde yaşanılan işkenceleri kamuoyu gündemine taşıyan Özkan’ın yine başkanlığı sırasında baroya bağlı Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi kurulmuştu. Bergama köylülerinin siyanürlü altın aramasına karşı verdikleri mücadelelere de bir avukat olarak destek veren Noyan Özkan, Konak Meydanı’na galleria yapılması, Kordon’un doldurularak 6 şeritli yol geçirilmesi, metronun viyadüklerle kent içinden geçirilmesi gibi projelerle ve termik, nükleer santrallere karşı hukuk mücadelesi yürütmüş, birçoğunu engellenmesini sağlamıştı.

NOYAN ÖZKAN KİMDİR?

Noyan Özkan, 1953 yılında Zonguldak'ta doğdu. TED Ankara Koleji ve Ankara Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1983 yılında İzmir'de serbest avukatlığa başladı. Özkan 2000-2002 yılları arasında İzmir Baro Başkanlığı görevini de yürüttü. Evli ve bir kız çocuğu vardır.

Doğa koruma faaliyetlerine yakın ilgi duyan Özkan, 1990 Bergen Çevre ve Kalkınma Konferansı'na Türkiye Hükümet Dışı Kurumları'nı temsilen katılmıştır. 1990 Tuna Çevre Kurumları Toplantısı, 1991 Sundsvall Çevre ve Sağlık Konferansı, 1993 ve 1995 Madrid / Barselona Akdeniz Çevreci Örgütleri toplantılarına katılmıştır.

İzmir Çevre Harekatı Avukatları Grubu’nda 8 yıl süre ile İzmir ve Türkiye ile ilgili (Bergama Siyanürlü Altın, Akkuyu Nükleer Santral, Konak Alanı Galleria, Kordonboyu, Karşıyaka Katlı Otopark, Kokarkoy, İnciraltı, Egepalas, Gökova/Yatağan Termik Santralleri) gelecek kuşakları etkileyecek çevre koruma savaşımlarında yer aldı. Pan Yayınları’ndan çıkan Doğa Koruma Rehberi adlı kitabı da bulunmaktadır. Baro yayınlarından ’Uluslararası Çevre Sözleşmeleri’, ’Çevre Hakkı’ ve ’ 17 Ağustos Depremi Hukuki Tespitler’ kitap ve kitapçıkların hazırlanmasına katkıda bulundu. (İzmir/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

STV’den bol efektli dizi!

SONRAKİ HABER

Tanrıkulu: 2018 yılında 3 bin 110 yaşam hakkı ihlali oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa