04 Nisan 2013 10:20

Limanda saldırıya rağmen direniş sürüyor

Direnişlerinin 34.gününde MIP patronunun baskılarına iş bırakarak yanıt veren Mersin liman işçilerine polis gece 03.00'de gaz bombalı müdahalede bulundu. Limanda iş bırakma eylemi bugün de sürerken işçiler limanı adeta miting alanına çevirdi. Liman İş Genel Başkanı Önder Avcı, MIP'e tepki göstererek "Hakları

Limanda saldırıya rağmen direniş sürüyor

Paylaş
Sinan Cem Kaya

Dün "Ya limanda iş durdurmaktan vazgeçersiniz ya da çadırı yıkarız" diyerek direniş çadırını hedef alan polisler karşısında geri adım atmayan işçiler 08-16 arası iş bırakmıştı. İşçiler 95 metre yükseklikteki vinçleri işgal etmişti.

ÇADIRA SALDIRDILAR

16-24 vardiyasında da iş bırakma devam etti. Limanda iş tüm gün tamamen dururken aralarında öncü işçilerin de olduğu direniş çadırına çevik kuvvet 03.00'de saldırdı ve 14 kişiyi gözaltına aldı. Güvenlik Şube'ye götürülen işçiler halen burada tutuluyor.

LİMAN MİTİNG ALANINA DÖNDÜ

Liman işçileri talepleri ve gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılması için iş durdurmaya devam ediyor. Polisin yine olağanüstü yığınak yaptığı limanda işçi eşleri ve vardiyası uygun olan bütün liman işçileri A Kapısı önünde toplandı. Yaklaşık 1500 kişilik kitle "Yaşasın sınıf dayanışması", "Atılan işçiler geri alınsın", "TİS engellenemez" sloganlarıyla limanın önünü adeta miting alanına çevirdi.

EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMUNDAN ZİYARET

Saat 12.30'da Mersin Emek ve Demokrasi Platformu direnişteki işçileri ziyaret etti. İşçiler, "Yaşasın sınıf dayanışması", "Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz" sloganlarıyla Platformu karşıladı. Platform adına konuşma yapan Türk-İş İl Temsilcisi İrfan Gültekin, "Gece gündüz işçiler limana girene kadar işçilerle dayanışma içerisinde olacaklarını belirterek "Sizin direnişiniz bizim direnişimizdir" dedi.

İşçilerin TİS hakkını zorlu mücadelelerle kazandığını ifade eden Gültekin, saldırının limana yıllarını vermiş işçilere yönelik bir saldırı olduğunu dile getirdi. Yaşananların özelleştirmelerin bir sonucu olduğunu belirten Gültekin, MIP'e seslenerek atılan işçilerin derhal geri alınmasını ve TİS hakkına saygı gösterilmesini istedi.

Emek ve Demokrasi Platformu'nun ziyaretinden sonra işçileri CHP Milletvekili Vahap Seçer ve il yöneticileriyle, Mersin Üniversitesi öğrencileri de ziyaret etti.

İŞÇİLER SERBEST BIRAKILDI

Polisin gaz bombalı saldırısına maruz kalarak direniş çadırında gözaltına alınan 14 işçi öğleden sonra serbest bırakıldı. Güvenlik şubeden işçilerin yanına gelen işçiler coşkulu sloğanlarla karşılandı.

MIP LİMANA POLİS NEZARETİNDE İŞÇİ SOKUYOR

İşçilerle anlaşmaya yanaşmayan MIP ise limana işçi sokmaya başladı. 18 forklift, işçileriyle beraber polis nezaretinde limana sokuldu. Her bir forklifte bir polis eşlik etti. Polis, Liman A kapısı girişine de çevik kuvvet ve TOMA'yla duvar ördü. İşçiler halay ve sloganlarla direnişlerine devam ediyor.

İŞÇİ VİNÇTEN DÜŞTÜ

Öte yandan Serdar Altun adlı işçinin vinçten düşerek yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı öğrenildi. Altun'un 15 metrelik bir mesafeden düştüğü ve yüzünün yaralandığı açıklandı. Altun yoğun bakımda.


Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı: Dün saat 4 itibariyle MIP yönetimi bin 600 çalışanına devletin hudut kapısını kapattı. Hiç kimseyi işe sokmadı. Vardiyamızda çalışmak istedik. Ama içeri almadı. Kaçak işçileri içeri sokmaya çalışıyor. İşçiler de liman A kapısında direnişe devam ediyor, ekmeklerine sahip çıkıyor. Emniyet güçleri dün akşam biber gazı ile işçilere saldırdı. Şu anda genel sekreter, şube başkanı, şube idare sekreteri ve 4 işçi gözaltında tutuluyor. Vinçte eylem yapan arkadaşlarımız aç susuz dün öğleden beri beklemekte. Bu arkadaşların birçoğunun rahatsızlıkları var ama polis bir şey göndermemize müsaade etmiyor. Burada göz göre göre liman işletme yönetimi işçilerin özellikle vinçteki işçilerin ruh halini bozarak iş kazasına ve ölümüne sebep verecekler. Polis de buna göz yumuyor. Bunun sorumlusu Mersin Valisi, emniyet güçleri ve liman işletme yönetimidir. Arkadaşlarımıza bir sigara bile ulaştırmamıza engel olan bu tutumu kınıyoruz. MIP yönetimi insan hayatını tehlikeye atıyor Cumhuriyet Savcılarına göreve çağırıyoruz. Haklarımızı alana kadar mücadelemiz devam edecek. (Mersin/EVRENSEL)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LİMANDA İSTİFA BASKISI: http://evrensel.net/news.php?id=53322

ÖNCEKİ HABER

Kayseri’de ülkücü prokovasyon tırmanıyor

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun’un duruşması ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa