03 Nisan 2013 10:41

Küresel silahlandırma onaylandı

ULUSLARARASI silah ticaretini düzenleyen ilk sözleşme Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 70 milyar doları bulan uluslararası silah ticaretini düzenleyen ilk sözleşmeyle birlikte, konvansiyonel silahların ticareti düzenlenecek. Ayrıca sözleşme, tanklardan av tüfeklerine kadar geniş bir silah satı

Küresel silahlandırma onaylandı

Paylaş

ULUSLARARASI silah ticaretini düzenleyen ilk sözleşme Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda büyük bir çoğunlukla kabul edildi. 70 milyar doları bulan uluslararası silah ticaretini düzenleyen ilk sözleşmeyle birlikte, konvansiyonel silahların ticareti düzenlenecek. Ayrıca sözleşme, tanklardan av tüfeklerine kadar geniş bir silah satışını kapsayan düzenlemeyi içeriyor.

SİLAHSIZLANDIRMA HAYALİ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda, İran, Suriye ve Kuzey Kore hayır oyu verirken, Rusya’nın da aralarında olduğu 23 ülke ise oylamaya katılmadı. Bağımsız ülkeler haziranda başlayarak oy verecek ve toplam 50 ülkenin evet demesi ile anlaşma yürürlüğe girecek. Dünyanın en büyük silah tüccarı Amerika oylamaya evet derken, karar ülkede Kongrede tekrar görüşülecek. ABD’nin silah lobisinin en güçlü grubunu oluşturan Ulusal Silah Birliği, sözleşmenin Senatoda onaylanmasını engellemek için mücadele edeceğini duyurdu.

SURİYE’NİN ‘TERÖRİST GRUP’ İTİRAZI SONUÇ VERMEDİ

Suriye Temsilcisi Beşar Caferi de konvansiyonel silahlar ile ilgili düzenlemeye karşı olmadıklarını ama “Devlet dışı terörist grupların silahlandırılmaması” konusuna değinmediği için karşı çıktıklarını söyledi. Caferi sözleşmeyi destekleyen ülkelerden bazılarının “Suriye’deki terörist grupları her türlü ölümcül silahla donattıklarını” söyledi.

KÜBA: YETERSİZ

Küba Temsilcisi Rodolfo Reyes ise ülkesinin çekimser kalmasının nedenini açıklarken sözleşmedeki “belirsizliklerin ciddi yetersizlikleri” beraberinde getirdiğini ve silah ihracatçılarının çıkarlarını gözettiğini söyledi. İran, sözleşmenin açıkları ve yanlışlıkları olduğunu; Kuzey Kore de dengesiz olduğunu söyledi.  (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

NSU davası Federal Mahkemede

SONRAKİ HABER

Endonezya'da 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa