03 Nisan 2013 08:25

Belediye yönetimlerinde erkek egemenliği

ŞEHİR Plancıları Odası Kadın Komisyonu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinden 80 yıl sonra, 29 Mart yerel seçim sonuçlarına göre Türkiye’de kadın belediye başkanının binde 9, kadın belediye meclis üyesinin yüzde 4,5 ve kadın il genel meclisi üyesinin oranının ise yüzde 3,5 olduğuna dikkat çekt

Belediye yönetimlerinde erkek egemenliği

Paylaş

ŞEHİR Plancıları Odası Kadın Komisyonu, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinden 80 yıl sonra, 29 Mart yerel seçim sonuçlarına göre Türkiye’de kadın belediye başkanının binde 9, kadın belediye meclis üyesinin yüzde 4,5 ve kadın il genel meclisi üyesinin oranının ise yüzde 3,5 olduğuna dikkat çekti.

Kadın Komisyonu’ndan yapılan açıklamada Türkiye’de her 99 erkek belediye başkanına karşılık 1 kadın belediye başkanının bile olmadığının altı çizildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Her 96 erkek belediye meclisi ve il genel meclisi üyesine karşılık sadece 4 kadın üye var. Zaten yetersiz olan kadın temsiliyet düzeyi, belde belediyelerinin kapanması ve yönetimin merkezileştirilmesiyle kadınlar için daha da erişilmez hale getirildi”

Açıklamada, siyasi partilerin, yıllardır Türkiye’nin kadın–erkek eşitsizliği sorununu dile getirdiğini, ancak kendi içlerinde dahi bu uygulamaların sürdüğü vurgulandı. Açıklamada, “Biz plancı kadınlar, her siyasi partiden, yerel yönetimlerde kadınların seçilme hakkı için açık bir program ve eylem planı oluşturmasını; bu programları yerel seçim öncesinde kamuoyuna beyan etmesini bekliyor; eşit, özgür ve barış içinde yaşayan bir toplum adına, kadınların yerel siyasette eşit temsil edildiği yerel yönetimler istiyoruz” denildi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Demiryolları sermayeye açılamaz

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa