02 Nisan 2013 17:01

Afife Ödülleri adayları açıklandı

YAPI Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin 2013 adayları, önceki akşam Four Seasons Hotel İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, Yapı Kredi Sanat Danışmanı Haldun Dormen, jüri başkanı Tijen Par ile jüri üyelerinin ev sahipliğinde d&uu

Afife Ödülleri adayları açıklandı

Paylaş

17 yıldır düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde bu yıl Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Erol Keskin, Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Yiğit Sertdemir, Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Adalet Ağaoğlu layık görüldü.

SALON KISITLAMASI KALDIRILDI

Salih Başağa yaptığı konuşmada, “Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri olarak, 2012-2013 tiyatro sezonuna yeni yönetmelik ve jüri yapısıyla başladığımızı belirtmek isterim. Bu kapsamda bu yıl 75 kişilik salon kısıtlamasını kaldırdık. Bu sayede günümüz tiyatrosunu şekillendiren alternatif tiyatroları da değerlendirme süreçlerimize dahil ettik” dedi.
33 kişinin 200’e yakın oyunu, 15 ayrı kategoride değerlendirme yaptıklarını söyleyen Başağa, bunun için tüm sezon boyunca işleyen on-line bir değerlendirme ve takip sistemi oluşturduklarını belirtti.
Haldun Dormen ise Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nin Afife’ye olan tutkusunun yanı sıra Türk tiyatrosunun geleceğini daha iyi yerlere taşımak için verdiği emeğin bir sembolü olduğunu ifade etti.

NE DEĞİŞTİ?

Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nde bu yıl birden fazla değişiklik yapıldı. Bu değişiklikleri şöyle sıralayabiliriz: “75 kişilik salon sınırlaması kaldırıldı, Alternatif tiyatrolar da izlemeye alındı, Oylama Kurulu, Seçici Kurul ile birleşti, Tek çatı altında toplanan jüri 33 kişiden oluşuyor, jüri üyeliği süresi 3 yıl olarak belirlendi, Yeni sezonda bu jüriye 14 yeni kişi katıldı, Yeni sistemde Yapı Kredi yöneticileri Salih Başağa başkanlığında, Haldun Dormen’in de aralarında bulunduğu İcra Kurulu olarak yönetim fonksiyonunu sahipleniyor. Bu isimler değerlendirme ve oylama tarafında yer almıyor, Yeni bir online takip sistemi oluşturuldu. Geçen sene seçici kurulun yaptığı iş online takiple yürütüldü ve geleceğe yönelik bir alt yapı kuruldu.
Başarılı prodüksiyondan, ışık tasarımcısına, en başarılı erkek oyuncudan, en başarılı yardımcı kadın oyuncuya kadar 15 ayrı kategoride adayların ödüllendirildiği Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, 29 Nisan 2013 Pazartesi akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenle sahiplerini bulacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Di Canio’ya bir tepki de David Miliband’den geldi

SONRAKİ HABER

Eti Bakır işçileri haklarını ve verilen sözlerin tutulmasını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa