30 Mart 2013 13:41

FIFA, FBI takibinde

“Kahrolası federaller.”  Bir Hollywood filmi klişesi olan bu sözü bugünlerde FIFA yöneticilerinin söylüyor olması muhtemel. Çünkü 30 yıldır büyük yolsuzluk skandallarıyla çalkalanan dünya futbolunun bu en büyük organizasyonu nihayet üst düzey bir ciddiyetle sorgulanıyor.Amerikan F

FIFA, FBI takibinde

Paylaş
Mithat Fabian Sözmen

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) FIFA yöneticilerine yönelik rüşvet ve dolandırıcılık suçlamalarıyla yeni bir soruşturma yürüttüğü kamuoyuna açıklandı. FBI’ın bu soruşturmada işbirliği yaptığı isimlerden biriyse senelerdir haberleriyle FIFA Başkanı Sepp Blatter ve şürekasının korkulu rüyası olan İskoç gazeteci Andrew Jennings.
Resmen ilan edilmese de bilinen şu; 2011’de hakkındaki rüşvet, dolandırıcılık vb. bilumum yolsuzluk haberleri ayyuka çıkan ve kurumdan uzaklaştırılan Trinidad Tobagolu “Spor Adamı” Jack Warner’ın oğlu Daryan Warner, babasına karşı tanıklık yapmayı kabul etti.
Bu gelişme, hakkındaki onlarca iddiaya rağmen ülkesinde Ulusal Güvenlik Bakanı olarak görev yapabilecek kadar “itibarlı” olan Jack Warner’ın nihayet enselenmesi anlamına gelebilir.
İddialara göre Daryan Warner kardeşi Daryl ile birlikte Aralık 2012’de Noel ertesi, Miami Havaalanı’nda içi para dolu bir çantayla yakalandı. Konuya dair Trinidad Tobago medyasında çok sayıda haber çıktı ancak bu iddia kesin bir kanıta dayanmıyor.
Kesin olan şeyse şu; Daryan Warner, 2 aydır ABD’nin Florida eyaletinde tutuluyor ve yurt dışına çıkması yasak. Büyük ihtimalle FBI ile tanıklık konusunda anlaştı ve bu sayede alacağı ceza azalacak.

HER TÜRLÜ YOLSUZLUK VAR

Andrew Jennings, Daryan’ı şöyle tanımlıyor: “Babasının ayarladığı her türlü karanlık futbol aktivitesinin (kara para aklama, rüşvet, yasadışı bilet satışı) arka plandaki aktörü.” Warner’ın bu işlerdeki partnerlerinden birinin FIFA İcra Heyeti üyesi ABD’li Chuck Blazer olduğu ve Daryan’ın yine böylesi bir ziyaret dönüşü yakalandığı da iddialar arasında. Reuters’ta yer alan bir habere göre FBI, son 20 yılda 500 bin dolardan fazla bir paranın, Karayip Futbol Birliği tarafından Chuck Blazer’ın başında olduğu bir offshore şirketine aktarıldığını tespit etti. Bu noktada Jack Warner’ın 1980’lerin başından 2011’e kadar Karayip Futbol Birliği başkanlığı yaptığını da hatırlatmamız lazım.
1983’te FIFA İcra Heyeti üyesi olan, 1990’dan 2011’e kadar da Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Federasyonu (CONCACAF) başkanlığı yapan Jack Warner ile 1996’dan bu yana FIFA İcra Heyeti’nde yer alan Chuck Blazer, Sepp Blatter’in, FIFA başkanı olduğu 1998’den bu yana –elbette menfaat karşılığı-  Amerika’daki destekçisi ve oy deposu.
Ancak üçlünün arası 2011’de bozuldu. Sebebi Jack Warner’ın, aynı zamanda FIFA başkanlığı için yarışan Katarlı Mohamed bin Hammam’dan seçimlerde kendisini desteklemesi için 1 milyon dolar rüşvet alması. Warner, bu 1 milyon doları 40 bin dolarlık zarflarla Karayip’te yer alan futbol federasyonlarına rüşvet olarak götürürken Blazer tarafından Sepp Blatter’e ispiyonlandı. Warner’ın Blatter’i hedef alması, FIFA’daki sonunu getirdi ve 2011’de istifa etmek zorunda kaldı.

BÜTÜN HESAPLAR DEĞİŞEBİLİR

Bu istifa iki taraf için de kârlıydı. Warner’ın yolsuzluklarının üzerine gidilmedi, Warner da tüm küresel çetenin asıl lideri Blatter hakkında çenesini kapalı tuttu. Ancak son gelişmeler hesapları değiştirebilir. FBI’in nereye kadar ilerleyeceği şüpheli ama Katar’ın 2022 Dünya Kupasını düzenlemek için dağıttığı rüşvetlere de ilgi gösterildiği Jennings tarafından yazıldı. 2006, 2008 ve 2011’de skandallar patlak verdiğinde FIFA’nın 24 kişilik İcra Heyeti’nin yarısının sicilinin kabarık olduğu görülmüştü. Bugüne kadar Amos Adamu, Reynald Temarii, Ricardo Teixeira, Jack Warner gibi baronlar çekilmeye zorlandı ancak asıl kirli imparatorluk Blatter’den itibaren CONMEBOL(Güney Afrika Futbol Federasyonu) Başkanı Nicolas Leoz, CAF(Afrika Futbol Federasyonu) Başkanı Issa Hayatou’ya ait. Bunlar da hedefe konmadan, rüşvet, bahis gibi sayısız skandalla anılan FIFA’nın temizlenmesi yolunda adımlar atılamaz.
Rüşvet iddiaları kanıtlanırsa ilk etapta 2018(Rusya) ve 2022(Katar) Dünya Kupası oylamalarının yeniden yapılması sağlanabilir.
FBI’ın soruşturması ve FIFA’nın Mayıs ayında Mauritius’ta düzenleyeceği Kongre, şimdiden merakla bekleniyor.


FELAKET PARASINI BİLE İÇ ETTİ

JACK Warner’ın kirli serveti hakkındaki iddiaların en acısı Haiti ile ilgili olan. Malum, Haiti 2010 yılında depremle yerle bir olmuş, 220 bin insan yaşamını yitirmiş, ülkenin tüm altyapısı çökmüştü. Tüm dünyadan bölgeye destek yağarken FIFA da 750 bin dolarlık bir yardımda bulundu. CONCACAF Başkanı olarak bu sorumluluk Jack Warner’a verildi. Warner, bir hafta sonra Haiti’de mağdurlara su dağıtırken fotoğraflandı. Kuşkusuz onun için harika bir “halkla ilişkiler” oyunuydu. Skandal iddialar ise 2012 yılında Sunday Times tarafından ortaya atıldı. Buna göre yardımların muhatabı Haiti Futbol Federasyonu (FHF), 750 bin doların yalnızca 60 bin dolarını almıştı. Geri kalan 690 bin dolar ortada yoktu! Bunun üzerine FIFA, Trinidad Futbol Federasyonu’na ödemeleri kesti.

ÖNCEKİ HABER

Dünyanın bütün ‘Küçük Prensleri’ birleşti

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa