01 Mayıs 2011 11:07

Adana’da işçiler meydana sığmadı

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs Adana’da coşku ile kutlandı. Alanları dolduran binlerce kişi AKP ve sermaye karşıtı sloganlar attı.İşçi sınıfının dayanışma ve mücadele günü Adanalı emekçileri bir araya getirdi. Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünde to

Adana’da işçiler meydana sığmadı

Paylaş

İşçi sınıfının dayanışma ve mücadele günü Adanalı emekçileri bir araya getirdi. Mimar Sinan Açıkhava Tiyatrosu önünde toplanan binlerce emekçi  iki koldan Uğur Mumcu Meydanına yürüdü. İşten atıldıktan sonra yüz günün üzerinde direnerek işlerine geri dönen Numune İşçileri, yıllardan beri alamadıkları tazminatları için mücadele eden Özbucak işçileri de alandaki yerlerini aldı. DİSK, KESK, Türk-İş, TTB, TMMOB, ve TEB çağrısı yapılan mitinge EMEP; BDP, ÖDP, TKP, EDP, CHP, Halkevleri de katılırken Emek Partisi kitleselliği ile dikkat çekti.  YGS’de şife skandalının mağduru olan lise ve dershane öğrencileri ile bazı taraftar grupları da mitinge katıldı.

BLOK ORTAK PANKART ARKASINDA YÜRÜDÜ

Emek, Demokrasi Özgürlük Bloku bağımsız Adayı Murat Bozlak’ın da katıldığı mitingde blok bileşenleri ortak bir pankartın ardında kendi pankartları ile yürüdü. Mimar Sinan Açıkhava tiyatrosu önünden iki kol halinde yürüyen kitle, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Her yer Taksim, her yer direniş”, “İş, ekmek, özgürlük”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atarak yürüdü.

Diğer yıllara nazaran daha kitlesel olan 1 Mayıs kutlamalarında bu yıl emekçiler alana sığmadı. Tertip komitesi alanın yetersiz kalması nedeniyle bütün gruplar alana girmeden programı başlattı.  Saygı duruşu ile başlayan mitingde eski TEKEL çalışanı üç işçi Türk-İş’i protesto etti. Platforma yaklaşan işçiler bizi 4-c’ye mahkum ettiniz diyerek Türk-İş bölge temsilcisi Edip Gülnar’ın platformdan inmesini istedi. Kısa süren gerginliğin ardından konuşmalar başladı.

Tertip komitesinde yer alan kurumlar adına birer kısa konuşma yapıldı. İlk olarak konuşan Tez Koop-İş Adana Şube Başkanı Hülya Özcan Başbakan’ın sendikaları sürekli ideolojik olmakla suçladığını ifade ederek, işçinin emekçinin haklarını savunduklarını söyledi. Daha sonra konuşan tertip komitesi başkanı Kamuran Karaca, günün küresel sermaye ve iş birlikçisi AKP’nin püskürtülme günü olduğunu dile getirdi. Emekçilerin ve bu ülkede yaşayan halkların taleplerini dile getirmek için sokağa çıktığına dikkat çeken Karaca, bunun hükümet tarafından şiddet ile bastırılmaya çalışıldığını belirtti. İşsizliğe, güvencesizliğe,savaşa ve işgale karşı barışı ve kardeşliği savunmak için alanlara çıktıklarını söyleyen Karaca, milyonların ortak talepleri etrafında buluştuğunu söyledi. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ankara’da coşkulu ve kitlesel kutlama

SONRAKİ HABER

SES Adana Şubesi yeni binasının açılışını gerçekleştirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa