29 Mart 2013 07:14

Pakmaya işçilerinin mücadelesi sürüyor

Kocaeli, Düzce ve İzmir’de bulunan Pakmaya fabrikalarında Tek Gıda-İş’e üye oldukları için işten atılan 14 işçinin işe geri alınmasını isteyen işçilerin eylemleri sürüyor. İşçiler dün İstanbul’da Pak Holding ve CNR Expo Fuarı önünde eylem yaptı. Bugün de Pakmaya yöneticileri hakkında s

Pakmaya işçilerinin mücadelesi sürüyor

Fotoğraf: Emrah Yorulmaz/AA

Paylaş

PAKMAYA İŞÇİLERİ İSTANBUL’DA

İşten atılan işçiler ve Tek Gıda-İş yöneticileri dün İstanbul’da Pak Holding ve CNR Expo Fuarı önündeydi.
Pak Holding önüne gelerek işten atılan işçilerin sesini duyurmak isteyen işçiler ve sendika yöneticileri sendikalaşmanın anayasal hak olduğunu dile getirdi. İşçiler adına Tek Gıda-İş Kartal Şube Başkanı Yunus Durdu, Pakmaya patronlarına seslenerek “Biz bugün bir uyarı yapmaya geldik. Bugün fabrikalarda yaşanan sıkıntıları, işçilere yapılan saldırıları anlatmaya geldik. Pakmaya’nın üst düzey yöneticilerini uyarmaya geldik” dedi. İşçiler daha sonra Pakmaya’nın da katıldığı gıda fuarının CNR Expo Fuar alanına gitti.

Fuar önünde bir konuşma yapan Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak Türkiye’de sermayenin emeğe karşı yıkıcı bir tutum içinde olduğunu dile getirdi. “İleri demokrasiden bahsedilen günümüz Türkiye’sinde Pakmaya’da yaşanan bu olay için iş akitleri fesih edilen arkadaşlarımızın tekrar işe alınması gerekiyor” dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Tek Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan Pakmaya işçileri bugün de Kocaeli adliyesi önündeydi. Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan 6 işçi sendika yöneticileri ve sendika avukatı ile birlikte Kocaeli Adliyesinde Pakmaya yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Adliye önünde açıklama yapan TekGıda-İş Kartal Şube Başkanı Yunus Durdu “İşçilere 2’şer tane cumhuriyet altını ve bir ton kömür yardımı yapma sözü veren, sosyal haklarında iyileştirme yapma sözü veren Pakmaya yöneticilerinin tek şartı işçilerin sendikadan istifa etmeleri idi” dedi. Pakmaya yöneticilerinin bu tavrını kınadıklarını ve gerekli yasal işlemleri başlattıklarını söyleyen Durdu, salı günü Pakmaya önünde saat 16.30 ile 17.00 arasında  yapılacak olan basın açıklamasına çağrı yaptı.


Direnişteki işçilere destek ziyaretleri de sürüyor. Atılan işçilere KESK Şubeler Platformu ve Emek Partisi ziyarette bulunarak direnişe destek verdiklerini belirtti.

Ziyarette KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına konuşan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Veysel Kaplan direnen işçilerin sonuna kadar yanlarında olacaklarını dile getirerek. “İşverenin aklını başına alması gerekir. İşten atılan 6 işçi derhal işe alınmalı ve sendika tanınmalı. Mücadelenizin boyutu ne olursa olsun biz emekçiler her zaman yanınızdayız” dedi.
Emek Partisi’nin ziyaretinde konuşan Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir ise parti olarak işçilerin haklı, onurlu mücadelesinin yanlarında olduklarını dile getirdi. Güner Kizir birleşen işçilerin er ya da geç patronları dize getireceğini söyledi. Patronun işçileri cumhuriyet altını, yakacak yardımı gibi vaatlerle bölmeye çalıştığını, buna karşı dikkatli olunması gerektiğine değindi. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Metal işçileri TİS için yürüyor

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesinde konuştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa