28 Mart 2013 09:55

Cezaevlerindeki baskılara son!

İHD Mersin Şubesi, son dönemlerde cezaevlerinde artan hak ihlallerine dikkat çekerek Adalet Bakanlığı ve Meclisten cezaevlerindeki hukuksuzlukları yerinde incelemesini istedi.İnsan Hakları Derneği (İHD Mersin Şubesi, son dönemlerde cezaevlerinde artan hak ihlallerine dikkat çekmek için Mersin Merkez Postanesi önünde bir araya geldi. İHD

Cezaevlerindeki baskılara son!

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD Mersin Şubesi, son dönemlerde cezaevlerinde artan hak ihlallerine dikkat çekmek için Mersin Merkez Postanesi önünde bir araya geldi. İHD Mersin Şube Sekreteri Tamin Salmanoğlu, tutukluların haklarının birer birer gasp edildiğini ve açlık grevlerinin intikamının tutuklulardan alındığına dikkat çekerek, idarenin keyfi bir şekilde tutukluların üzerinde baskı uyguladığını dile getirdi.

Daha sonra açıklama yapan Şube Yöneticisi Hacer Koçak, F Tipi Cezaevlerinde tecrit içinde tecrit uygulandığına dikkat çekerek, Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevinde tutukluların darp edilerek tek kişilik hücre ve süngerli odalara kapatıldığını ifade etti. Tutukluların cezaevinde kişi başına 10 kitaptan fazla kitap bulundurulmasına izin verilmediğini aktaran Koçak, Tekirdağ 1 ve 2 No’lu F Tipi cezaevinde bulunan tutukluların cezaevi idaresinin uygulamalarını protesto etmek için süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığını dile getirdi.

TUTUKLULARA ESAS DURUŞ DAYATMASI

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutukluların sosyal faaliyetlerinin engellendiğini aktaran Koçak, idarenin “Yakıt bitti çalışmalar var” gibi gerekçelerle 30-40 gün boyunca tutuklulara sıcak su vermeyerek en temel ihtiyaçlarını engellediğine dikkat çekti. Tutukluların, sorunlarını görüşme talebinde bulunduğunda, gardiyanların küfür ve hakaretlerine maruz kaldığını, cezaevi idaresinin tutuklulara ‘esas duruş’ dayatmasında bulunduğunu ifade eden Koçak, “Bütün cezaevlerinde durum aynıdır. Sürgünler aralıksız devam etmekte, ring araçları tıka basa doldurularak, mahpuslara saatlerce ayakta yolculuk yaptırılmakta ve insani ihtiyaçlar karşılanmamaktadır” dedi.

Açıklamanın ardından İHD üyeleri cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin son bulmasını içeren faksları, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü'ne göndermek için postaneye geçti. (MERSİN)

ÖNCEKİ HABER

4+4+4 eylemine hapis cezası!

SONRAKİ HABER

CHP'li Yüceer: Atanan her 100 öğretmenden 78’i güvencesiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa