27 Mart 2013 11:31

Petrolde özelleştirme komisyondan geçti

Petrol arama ve üretim faaliyetlerinin özel sektöre açılmasını öngören Türk Petrol Kanunu Tasarısı, TBMM Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu’nda kabul edildi. Tasarının önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.Tasarıyla, TPAO’nun devlet adına petrol arayacağına ilişkin hükü

Petrolde özelleştirme komisyondan geçti

Paylaş

Tasarıyla, TPAO’nun devlet adına petrol arayacağına ilişkin hüküm kaldırılarak, yerli ve yabancı sermayenin sektörde ‘önünün açılması’ hedefleniyor. Tasarı petrol arama arazisini kara ve deniz olmak üzere ikiye ayırıyor. Deniz bölgeleri de, karasuları içi ve karasuları dışı şeklinde ikiye ayrılıyor. Karasuları dışı denizlerde araştırma izni, arama ve işletme ruhsatlarının verilmesi, devri ve süre uzatımları, Bakanlar Kurulu’nun iznine tabi olacak.  

Tasarıya göre, işletme ruhsatı sahibine talebi halinde ürettiği petrolü, nakletmek üzere boru hattı inşa izni verilebilecek. Petrol arayıcı veya işletmecisi, ürettiği petrolün sekizde birini devlet hissesi olarak ödeyecek.

Tasarı komisyonda görüşülürken, konuyla ilgili sendikalar ve meslek odaları tasarının “kamu ve ülke yararına olmadığını” ifade etmişlerdi. Uluslararası tekellerin TPAO’nun zayıflatılmasını istediğini vurgulayan kurumlar; TPAO’ya petrol ile ilgili izin, arama ve işletme ruhsatlarında tanınan önceliklerin kaldırılmaması gerektiğini kaydetmişlerdi.

Ve şu uyarıyı yapmışlardı: “TPAO’nun teşkilat kanununda değişiklik yapılmasını gündemine almış olan AKP hükümeti, Petrol Kanunu Tasarısı’nda sektörde devlet kontrolünün yitirilmesine neden olacak ve TPAO’nun özelleştirilmesinin önünü açacak her türlü düzenlemeden uzak durmalıdır.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara ‘doğal’ bomba üstünde

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa