27 Mart 2013 06:37

BDP: Yargı paketlerinden 8 bin 285 adli yararlandı

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, hükümetin Meclise sunduğu ve sunacağı yargı paketlerini eleştirerek, yargı paketi kapsamında tahliye olan 8 bin 285 kişinin “Adam öldürme, uyuşturucu, yağma ve gasp, hırsızlık, yaralama, cinsel suçlar, sahtecilik, dolandırıcılık, fuhuşa teşvik etme, yapt

BDP: Yargı paketlerinden 8 bin 285 adli yararlandı

Paylaş

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, hükümetin Meclise sunduğu ve sunacağı yargı paketlerini eleştirerek, yargı paketi kapsamında tahliye olan 8 bin 285 kişinin “Adam öldürme, uyuşturucu, yağma ve gasp, hırsızlık, yaralama, cinsel suçlar, sahtecilik, dolandırıcılık, fuhuşa teşvik etme, yaptırma ve aracılık etme” suçlarını işleyenler olduğunu söyledi.

Beştaş, Hükümetin Meclise getirdiği yargı paketine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yargı paketinin demokratikleşme, barış sürecine katkı sunma amacını taşımadığını Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in de açıkladığına işaret edilerek, “Gerekçe kısmında üç defa vurgulandığı gibi tasarının hazırlanmasının nedeni ‘ülkemizin uluslararası toplumdaki olumsuz görünümünü düzeltmek’, ‘ülkemizin görünümünün daha iyi bir noktaya taşınabilmesi’ olarak gösterilmiştir. Biz tasarının, kişi hak ve özgürlüklerini haksız bir şekilde sınırlandıran ve on binlerce insanın fikirlerinden dolayı yıllarca hapiste kalmasına neden olan mevcut düzenlemeleri değiştiremeyeceğini biliyoruz. Fakat herkesin bildiği bir diğer gerçek ise, bu düzenlemelerin Türkiye’nin uluslararası kamuoyundaki kötü sicilini düzeltmeyeceğidir aynı zamanda. Bunları söylemek için kahin olmaya gerek yok, AİHM içtihatlarına bakmak yeterli” denildi.

YASA ADLİ SUÇLAR İÇİN ÇIKARTILDI

Açıklamada, Adalet Bakanlığı’nın soru önergelerine verdiği cevaba göre salıverilenler ve işledikleri suçların şunlar olduğu aktarıldı: “Adam öldürme 283, uyuşturucu bin 918, yağma ve gasp 690, hırsızlık 2 bin 198, yaralama bin 879, cinsel suçlar 253, sahtecilik 665, dolandırıcılık, 308, adam öldürme 42, fuhuşa teşvik etmek, yaptırmak ve aracılık etmek 49, toplam 8 bin 285 kişi. Diğer suçlar ise 484 kişi.” (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Şemdinli Davası yeniden başlıyor

SONRAKİ HABER

AKP ‘istismar yasasını’ istismar ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa