Arap Birliği

Arap Birliği'nden muhaliflere askeri destek kararı

Katar'ın başkenti Doha'da düzenlenen 24. Arap Birliği Zirvesi sonuç bildirisinde, Suriye'deki silahlı muhalifete askeri destek kararı çıktı. Arap Birliği'nde Suriye koltuğunun Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyon'una (SMDK) verilmesinin ardından Birlik, Suriye muhalefetine her türlü desteğin verileceğini resmen duyu

Sonuç bildirisinde, muhaliflere başta askeri olmak üzere, her türlü destek verilmesi kayda geçirildi. Her ülkenin imkanları dahilinde halka ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) yardım etme hakkı olduğu ilan edildi.

Muhaliflerin ilan ettiği Suriye geçici hükümetini tanıyan bildiri, SMDK'ye Arap Birliği'nde yer verilmesi ve "geçici hükümet"in ülkede seçimler gerçekleştirilip resmileşinceye kadar Arap Birliği'nde Suriye'nin tek meşru temsilcisi olarak kabul edildiğini bildirdi.

Bildiri, Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesinin önemine dikkat çekti ancak muhaliflere askeri destek vermeyi de kabul ederek Arap Birliği adına bir ilke imza attı.

Suriyeli mültecilerin durumunun da ele alındığı bildiride, komşu ülkelerin ve diğer Arap ülkelerinin mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılamadaki çabaları övülerek, söz konusu ülkelere yardımcı olunması gerektiğine vurgu yapıldı.

Suriye'nin yeniden inşası için Birleşmiş Milletler çerçevesinde uluslararası konferans yapılması ve ülke alt yapısının onarılması gerektiğine dikkat çekildi.

Öte yandan bölge ve uluslararası örgütlerin, SMDK'yi Suriye halkının tek meşru temsilcisi olarak kabul etmelerinin teşvik edileceği kaydedildi. (DIŞ HABERLER)


EL-HATİB'TEN PATRİOT ÇAĞRISI: http://www.evrensel.net/news.php?id=52566

www.evrensel.net