26 Mart 2013 09:06

Roboskî raporu vicdanları yaraladı

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında Roboskî raporuna dikkat çekerek, devlet adına özrün neden çok görüldüğünü sordu. Raporun toplum vicdanını yaraladığını belirten Demirtaş, komisyon üyelerini bir kez  daha düşünmeye çağırdı. Diyarbakır Newrozunda verilen mes

Roboskî raporu vicdanları yaraladı

Paylaş

Demirtaş partisinin grup toplantısına Diyarbakır’da Newroz kutlamalarına katılanlara teşekkür etti. Hangi siyasi amaçla dilenmiş olursa olsun, İsrail’in özür dilemesini olumlu bulduğunu söyleyen Demirtaş, Roboskî katliamına dikkat çekerek, “Hangi olayı bugüne kadar kapatabildiniz? Meclis İnsan Hakları Komisyonu’ndaki vekillere sesleniyorum. Yarın kullanacağınız oy çok önemlidir. Yarın oylamaya katılacak milletvekilleri tarihi vebal altındadır. Devlet adına özür neden çok görülür? O komisyonda bölge milletvekilleri de var. O vekiller sadece gördüklerini raporu yazsaydı yine yeterdi. Bu alt komisyon raporunu kabul etmemiz mümkün değil. Oylarız evet deriz bu da karanlık sayfalarında kaybolur diye düşünmesinler. Buradan helalleşme örneği çıkarılabilir. Biz Roboskî katliamının tarihsel hesaplaşmaya dönüşmesini istemiyoruz” dedi.
 
BEDAVA EKMEK DAĞITILMADI!

Diyarbakır’ın Ortadoğu tarihinde gerçekleşen en büyük Newroz ‘a tanıklık ettiğine dikkat çeken Demirtaş, “Orada yaşanan halk referandumunun iyi yorumlanması gerekmektedir.  Orada bedava makarna, kanepe, ekmek dağıtılmıyordu. Sayın Öcalan’ın el yazısı ile gönderdiği o mesajı dinlemek o mesajın arkasında olduğunu için milyonlarca insan meydana çıkıyorsa bu kayda değer bir gelişmedir. İşi magazinleşmeye çalışmak orada verilen mesajların üzerini örtmeye çalışmak haksızlıktır” dedi.

MESAJ ÇARPITILMASIN

Öcalan’ın mektubunda yaptığı çağrıların çarpıtılmak istendiğini anlatan Demirtaş şöyle konuştu: “O hukukta katliam yoktur o hukukta zorlama yoktur inkar yoktur. Şimdi bin yıl önce o topraklarda Türkler ve Kürtler karşılaştığında Mezopotamya topraklarını birlikte kullandıklarında onları bir arada tutan İslamiyet’ti. Köklerimizde bu var. O hukukun gereğini anlamadan kimse kendine Müslüman diyemez. Orada gelişen ilişkinin temellerine atıf vardır. Kürtler ve Türklerin geçen hafta Cihangir’de karşılaştığını mı sanıyorlar. Yeniden bir hukuk gelişecekse bu hukuku gerçekleştirirken geçmiş hatalara düşmeyelim.”
Öcalan’ın çağrısıyla yanlışlıktan dönülerek dönüşün kapılarını açmaya yönelik olduğunu anlatan Demirtaş, bunun yerine getireceklerini ifade ederek, “Hükümet de aynı ciddiyetle yaklaşacak mı bilemiyoruz. Bunun somut adımlarını görmüş değiliz henüz” dedi.


DEVLET BAHÇELİ OLSUN!

İsim vermeden MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştiren Demirtaş, “Bu kadar tarihsel helalleşme bir arada kardeşçe yaşayabileceği duyguyu nasıl zayıflatırım diye meydan dolaşanlar bu mesajı anlamış değildir. Devlet nasıl olacak diye soruyorlarmış? Bahçeli olsun. Devlet bahçesiz olmasın bu bahçede Isparta’nın gülü de Hakkari’nin lalesi de olsun” dedi.


YASAL GÜVENCE

Geri çekilmenin önemli bir mesele olduğunu anlatan Demirtaş, “Yasal güvenceye ihtiyaç vardır. BDP’nin şartından öte ortaya koyduğumuz tartışmadır” dedi. Akil İnsanlar Komisyonuna ilişkin tartışmalara değinen Demirtaş, meselenin erkeklerin meselesi gibi görmediklerini belirterek, akil adamlar isminin kullanılmasını doğru olmadığını bunu yerine ağırlıklı kadınların olacağı Akil Kadınlar Komisyonun kurulmasını istedi. Osla görüşmelerinde MİT Müsteşarının başına gelenleri hatırlatan Demirtaş, kurulacak komisyon içinde Meclisin yasal güvence sağlaması gerektiğini söyledi. (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Bizden 'akil insan' açıklaması çıkmadı

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de soğuk hava deposunda patlama: 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa