25 Mart 2013 11:49

‘Hem çocuk baksın hem çalışsın’ formülü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, partisinin Adana’da düzenlediği 3. Bölge Toplantısında kadın istihdamını arttıracak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şahin, “Analık kadına ait bir şey. Dolayısıyla onu güçlü bir şekilde tutmamız gerekiyor. Ama kadın eğer istihdamın içinde olmak istiyorsa da onun yaşamını

‘Hem çocuk baksın hem çalışsın’ formülü

Paylaş

GÜVENCE SUNMUYOR

19 Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Melda Öztürk ise Bakan Şahin’in Projesinin kadınlara iş güvencesi, sosyal güvence ve istihdam sunmadığını belirtti. Kadına yine “aile hayatı ile uyumlu iş hayatı” öngörüldüğünü aktaran Öztürk, projede kadınların istihdama katılımda ve hane içi iş yükünde erkeklerle eşit bir duruma gelmesi yönünde önerilerin olmadığını ifade etti.
Melda Öztürk, açıklanan projenin “kadını yine anne-kadın, bakım hizmeti sağlayan kadın, ev işi sorumlusu kadın olarak tanımlayıp, hane içindeki işlerini aksatmadan esnek işlerde istihdam etmeyi ve esnek çalışmayı norm haline getirmeyi” hedeflediğini söyledi. Öztürk ayrıca bu proje ile birlikte sermaye ve ataerkil sistemi güçlendirecek güvencesiz bir istihdamın öngörüldüğünü de belirtiyor.


‘ÇOK ÇOCUK’ İÇİN TEŞVİK PLANI

Hükümet doğum teşvikleriyle ilgili çalışma yürütüyor. Henüz kesinleşmeyen çalışmada, çalışan kadınların çocuk yapmasını sağlamak için emeklilik şartlarının kolaylaştırılması öne çıkıyor. Buna göre 5 çocuk yapan kadına 10 yıl borçlanma hakkı verilecek, bu süreleri askerlik veya yurtdışı borçlanması gibi yöntemlerle ödeyen kadın, 10 yıl erken emekli olabilecek. Zaman gazetesinin haberine göre, Çalışan kadın, 5 çocuk için 10 yıl, 6 çocuğu olan 12 yıl borçlanabilecek. Borçlanma için çocukların sigorta tescil tarihinden sonra doğmuş olması şartı da kaldırılacak. Çocuklar, işe başlama tarihinden önce doğmuş olsa da çalışan kadın bu haktan yararlanabilecek. Öte yandan doğum izninin de 24 haftaya çıkarılması tartışılıyor. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Adalet’e verilmeyen adalet çocuklarına verilsin’

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa