25 Mart 2013 10:03

Türkiye kritik virajda

Czibor, Hidegkuti, Puskas... 1956 yılında tarihin en güçlü takımlarından biri olarak İstanbul’a gelen Macaristan o dönem adı Mithatpaşa Stadyumu olan şimdinin İnönü’sünde beklemediği bir mağlubiyet almıştı. Metin Oktay ve Lefter Küçükandonyadis’in 2 golü Türkiye’ye 3-1’lik galibiyeti geti

Türkiye kritik virajda

Paylaş

Czibor, Hidegkuti, Puskas... 1956 yılında tarihin en güçlü takımlarından biri olarak İstanbul’a gelen Macaristan o dönem adı Mithatpaşa Stadyumu olan şimdinin İnönü’sünde beklemediği bir mağlubiyet almıştı. Metin Oktay ve Lefter Küçükandonyadis’in 2 golü Türkiye’ye 3-1’lik galibiyeti getirmişti.
Macaristan elbette “eski gücünde değil.” Artık bir dünya devi olmaktan çok uzaklar. O yüzden 1995’i hatırlatmak daha doğru olacaktır. Türkiye ilk kez Avrupa Kupaları’na katıldığı Euro 96 elemelerinde vizeyi Macaristan karşısında aldığı galibiyetle elde etmişti. Abdullah Avcı’nın öğrencileri 2014 Dünya Kupası umutlarını sürdürmek istiyorsa 1956’ya ya da en azından 1995’e benzer bir performans sergilemek zorunda.
Cuma günü Andorra deplasmanında 2-0’lık sonuçla galip gelerek puanını 6’ya yükselten Türkiye, grubunda 10 puanla 2. sırada bulunan Macaristan’la önemli bir maça çıkıyor. Macaristan ile tarihinde 13 kez karşılaşan Türkiye, 1932-1990 yılları arasında 8 özel karşılaşmanın 7’sini kaybetti. Türkiye, Macaristan’a karşı en farklı mağlubiyetini 1984’te 6-0’la aldı. 1994’ten sonra ipleri eline alan kırmızı beyazlılar, 5 maçta 3 galibiyet 1 beraberlik alarak rakibinin üstünlüğünü kırmayı başardı.
2014 elemelerinin ilk maçında ise Türkiye, Mevlüt Erdinç’in golüyle 1-0 öne geçmeyi başarsa da sahadan 3-1’lik mağlubiyet ayrıldı. Türkiye, Macaristan’a karşı en farklı galibiyetini 2007 yılında 3-0’lık skorla elde etti.
6 puanlı Türkiye, rakibini yenmesi halinde puanını 9’a yükseltecek ve aralarında yalnızca 1 puan kalacak. Yine 10 puanlı D grubunun üçüncüsü Romanya ise 15 puanla lider Hollanda’nın karşısına çıkıyor. Hollanda’nın muhtemel galibiyetinin yanına Türkiye’nin alacağı 3 puan grupta dengeyi yeniden değiştirecektir.
Şükrü Saracoğlu Stadı’nda saat 20.30’da başlayacak karşılaşmayı Sırbistan Futbol Federasyonu’ndan Milorad Mazic yönetecek. Mazic’in yardımcılıklarını Milovan Ristic ve Dalibor Djurdjevic yapacak. Maçın dördüncü hakemi ise Milenko Vukadinovic olacak. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

IOC, İstanbul'daki temaslarına devam ediyor

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa